Zamknij

Grudzień 2020 - DNI WOLNE: kiedy wypada wolne od pracy i szkoły? [KALENDARZ]

23.12.2020 12:51
Grudzień 2020 - DNI WOLNE: kiedy wypada wolne od pracy i szkoły? [KALENDARZ]
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS

Dni wolne w grudniu 2020 to temat, na który informacji szukają zarówno osoby pracujące, które odpowiednio wcześniej chcą zaplanować sobie ewentualny urlop, jak i uczniowie, którzy nie wiedzą, od kiedy trwa długo wyczekiwana zimowa przerwa świąteczna. Przedstawiamy szczegółowy kalendarz dni wolnych od pracy i szkoły w grudniu 2020.

Grudzień 2020 - dni wolne od pracy i szkoły: KALENDARZ. Kiedy wypada ustawowo wolne od pracy? Od kiedy zaczyna się zimowa przerwa świąteczna w szkołach i do kiedy trwa? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy kalendarz dni wolnych w grudniu w 2020 roku.

Grudzień 2020 - DNI WOLNE: kiedy jest wolne od pracy w tym miesiącu?

Dni wolne w grudniu 2020 od pracy to informacje, które szczególnie interesują wiele osób, a przede wszystkim tych, którzy odpowiednio wcześniej chcą zaplanować sobie ewentualny urlop w pracy. 

Dni wolne od pracy 2021 - KALENDARZ dni wolnych, świąt i długich weekendów w 2021 roku

Tradycyjnie dni wolne w grudniu 2020 wypadają z uwagi na przypadające w tym miesiącu święta. 25 grudnia jest Boże Narodzenie (piątek), które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Z kolei dzień później przypada tzw. Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Także 26 grudnia to dzień ustawowo wolny. Jednak z uwagi na to, że święto to w tym roku przypada w sobotę, pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi jeden inny dzień wolny. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie. 

Czy za 26 grudnia 2020 należy się dzień wolny? [DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA]

Oznacza to, że dni wolne w grudniu 2020 przypadają 25 grudnia oraz w terminie ustalonym przez pracodawcę za 26 grudnia.

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że w Wigilię 24 grudnia, choć nie jest to dzień ustawowo wolny, wielu pracodawców zazwyczaj pozwala - o ile to możliwe - wziąć dzień zdalny i pracować z domu. Inni natomiast skracają czas pracy i pozwalają wyjść pracownikom nawet o kilka godzin wcześniej. Przykładowo pracownicy handlu w Wigilię (z nielicznymi wyjątkami) mogą przebywać w pracy jedynie do godziny 14:00. Wszystko za sprawą Ustawy z 10 stycznia 2018 o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Wigilia 2020 - wolne od pracy i od szkoły 24 grudnia czy też nie?

Dni wolne w grudniu 2020 - kiedy zimowa przerwa świąteczna od szkoły?

Jeszcze inaczej sytuacja z dniami wolnymi w grudniu 2020 przedstawia się wśród uczniów. Ich przerwa świąteczna będzie trwać znacznie dłużej. Większość wychowanków będzie zwolniona z zajęć dydaktycznych od środy, 23 grudnia.

Dni wolne od szkoły 2020/2021 - kiedy ferie i przerwa świąteczna? [KALENDARZ SZKOLNY]

Może jednak się zdarzyć, że już w poniedziałek 21 grudnia 2020 roku część lekcji będzie odwołana. Czasami tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia w klasach organizowane są tak zwane wigilie klasowe, podczas których uczniowie spotykają się ze swoim wychowawcą oraz innymi nauczycielami i składają sobie serdeczne życzenia.

Zimowa przerwa świąteczna w szkołach 2020/2021 potrwa w większości do poniedziałku, 4 stycznia 2021 roku. Warto jednak mieć na uwadze, że dyrektorzy wybranych placówek mogą zarządzić dodatkowe dni wolne w zimowej przerwie świątecznej, dzięki czemu może ona potrwać o kilka dni dłużej aż do środy 6 stycznia 2021 włącznie, kiedy to przypada dzień ustawowo wolny Święto Trzech Króli. 

Ferie 2021 - kiedy są ferie zimowe w roku szkolnym 2020/2021? [TERMINY, KALENDARZ]

RadioZET.pl