Zamknij

Grzegorz Jędrejek: kim jest nowy kandydat na szefa PKW?

Paweł Żurek
13.03.2019 12:28
Grzegorz Jędrejek: KUL, UKSW, Trybunał Konstytucyjny
fot. M.Luczniewski/Reporter

Grzegorz Jędrejek: kim jest kandydat na prezesa PKW? Julia Przyłębska, prezes Trybunalu Konsytucyjnego ogłosiła, że to właśnie sędzia TK Grzegorz Jędrejek będzie kandydatem na stanowisko przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Jędrejek miałby zastąpić na tym stanowisku obecnego szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego. Sprawdzamy kim jest Grzegorz Jędrejek.

Kim jest Grzegorz Jędrejek? Gdzie studiował, kim był w Trybunale Konstytucyjnym? Sprawdzamy najważniejsze informacje o nowym kandydacie na prezesa PKW, Grzegorzu Jędrejku: UKSW, KUL, PKW, wiek, wykształcenie, Trybunał Konstytucyjny.

>> Grzegorz Jędrejek nowym szefem PKW? Ma zastąpić Wojciecha Hermelińskiego

Grzegorz Jędrejek: kim jest kandydat na szefa PKW? Wiek, wykształcenie

Grzegorz Jędrejek to polski prawnik i profesor nadzwyczajny na UKSW. Ma 46 lat. Urodził się 11 lutego 1973 w Puławach, gdzie chodził do szkoły podstawowej i liceum. Jędrejek jest doktorem habilitowanym nauk prawnych.
W 2011 na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Jego specjalnością jest prawo cywilne.

Kandydat na szefa PKW

Kandydatem na prezesa Trybunału Konstytucyjnego będzie Grzegorz Jędrejek - zapowiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

- W dniu dzisiejszym podpisałam pismo, które w dniu jutrzejszym skierowane zostanie do pana prezydenta, i w piśmie tym wskazuję sędziego Grzegorza Jędrejka jako kandydata prezesa Trybunału Konstytucyjnego (na szefa - PAP) Państwowej Komisji Wyborczej - powiedziała we wtorek w Polsat News Julia Przyłębska.

>> Wybory parlamentarne 2019: partie - kto startuje w wyborach?

Grzegorz Jędrejek: KUL, UKSW, Trybunał Konstytucyjny

Grzegorz Jędrejek w UKSW pełni funkcję kierownika katedry wydziału prawa i administracji. Jest też profesorem nadzwyczajnym uczelni. Został nim w 2012 roku.

Grzegorz Jędrejek w UKSW pełnił też stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz kierownika Katedry Postępowania Cywilnego WPiA UKSW.

>> Wybory parlamentarne 2019: DATA - kiedy idziemy głosować?
 

Trybunał Konstytucyjny: Grzegorz Jędrejek został sędzią

Grzegorz Jędrejek, kandydat na szefa PKW, został sędzią Trybunału Konstytucyjnego 24 lutego 2017. Rekomendowali go wówczas posłowie Prawa i Sprawiedliwości. 27 lutego 2017 Jędrejek złożył przed prezydentem RP Andrzejem Dudą ślubowanie.

RadioZET.pl