Zamknij

Grzyby naprawią beton. Rewolucja w budownictwie

Redakcja
02.02.2018 10:37
Grzyby naprawią beton. Rewolucja w budownictwie
fot. pexels

Niszczenie konstrukcji zaczyna się od drobnych pęknięć betonu, który jednak już wkrótce będzie mógł się samoregenerować.

Do przełomowego odkrycia, które już wkrótce może zmienić przemysł budowniczy, doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu Binghamton i Uniwersytetu Rutgersa. Ich pomysł mógłby raz na zawsze rozwiązać problem spotykający stare lub osiadające budynki, w których betonowe konstrukcje zaczynają pękać.

Rozwiązaniem na ten problem miałyby być grzyby. Dokładniej chodzi o gatunek o nazwie Trichoderma reesei. Po dodaniu ich zarodników do betonu, a następnie budowie konstrukcji go wykorzystującej, grzyby pozostaną w uśpieniu i nie wpłyną negatywnie na właściwości struktury budującej.

Natomiast, gdy tylko w strukturze betonu pojawi się pęknięcie, a następnie dotrze do niego wilgoć wraz z tlenem, stworzy to idealne warunki dla rozwoju tych grzybów. Zarodniki będą mogły się więc wybudzić i wypełnią proste pęknięcie, jednocześnie zapobiegając jego poszerzeniu i doprowadzeniu do kolejnych uszkodzeń.

Zespół badaczy na razie jednak musi przeprowadzić dalsze testy swojego rozwiązania, zanim będzie mogło trafić na rynek. Budownictwo w przyszłości być może będzie sporo zawdzięczać nie nowoczesnej technologii, a grzybom.

RadioZet.pl/AM