Zamknij

Gwiazdki Michelin 2018: Polska - które restauracje wyróżnione?

Redakcja
29.03.2018 11:49
Gwiazdki Michelin 2018: Polska - które restauracje wyróżnione?
fot. PIXABAY

Gwiazdki Michelin 2018 zostały przyznane. Nagroda ta od wielu lat uznawana jest za największe wyróżnienie sztuki kulinarnej na świecie. Które restauracje w Polsce otrzymały Gwiazdki Michelin 2018? Sprawdzamy, gdzie serwowane są najlepsze potrawy.

Gwiazdki Michelin 2018: Polska - które restauracje wyróżnione? Sprawdzamy, w jakich lokalach zjemy najlepsze dania.

W przewodniku Michelin restauracje mogą otrzymać trzy symbole. Naturalnie najważniejszymi są Gwiazdki Michelin, które przyznawane są za walory smakowe dań. Skala ta oscyluje w granicach od 1 do 3 gwiazdek. Jedna gwiazdka oznacza, że lokal jest godny uwagi, dwie, że warto go odwiedzić, a trzy, że kuchnia w danej restauracji jest wyjątkowa. Innym symbolem są Sztućce (Łyżka i Widelec), które otrzymuje się za jakość obsługi, atmosferę i wystrój lokalu - przyznawane jest od jednego do pięciu sztućców. Z kolei trzecim symbolem jest Bib Gourmand, czyli stosunek jakości do ceny.

Gwiazdki Michelin 2018: Polska - które restauracje wyróżnione?

Niedawno w Budapeszcie odbyła się kolejna edycja przewodnika Michelin Main Cities of Europe. Gwiazdki Michelin 2018 w Polsce otrzymały dwie restauracje, obie mieszczą się w Warszawie. Pierwsza z nich to Atelier Amaro, która prowadzona jest przez Wojciecha Modesta Amaro. Restauracja swoją prestiżową Gwiazdkę Michelin utrzymuje już od sześciu edycji plebiscytu. Drugi wyróżniony lokal to Senses, gdzie szefem kuchni jest Andrea Camastra. Restauracja utrzymała przyznaną gwiazdkę trzeci rok z rzędu. 

Bib Gourmand 2018: Polska - dla jakich restauracji?

Na Gwiazdkach Michelin 2018 wyróżnienia się nie skończyły. Kolejnym ważnym odznaczeniem w katalogu jest Bib Gorumand, czyli nagroda za stosunek jakości do ceny. Przyznaje się je jedynie takim restauracjom, w których cena za serwowane potrawy nie przekracza standardu wyznaczonego przez lokalne czynniki ekonomiczne. Bib Gourmand 2018 w Polsce przyznano pięciu lokalom - AleWino, Kieliszki na Próżnej, Brasserie Warszawska, Butchery & Wine (wszystkie restauracje mieszczą się w Warszawie) oraz Zazie Bistro w Krakowie.

Z kolei najwyższe wyróżnienia za jakość obsługi, wystrój oraz atmosferę lokalu (symbol Sztućców Michelin), otrzymały następujące restauracje:

> Cztery komplety sztućców:

- Amber Room w Warszawie

> Trzy komplety sztućców:

- Warszawa: Atelier Amaro, Senses, Belvedere, Bistro de Paris, Platter by Okrasa

- Kraków: Copernicus, Trzy Rybki

Łącznie symbolem Sztućców Michelin 2018 nagrodzono 30 restauracji z Warszawy i 26 z Krakowa.

RadioZET.pl/JW