Zamknij

Halloween 2018 - kiedy w Polsce i na świecie obchodzone jest to święto? [DATA]

Redakcja
31.10.2018 14:28
Halloween 2018 - kiedy w Polsce i na świecie obchodzone jest to święto?
fot. Shutterstock

Kiedy jest Halloween 2018 w Polsce? Amerykański zwyczaj pojawił się w naszym kraju w latach 90. dwudziestego wieku. Choć w naszej kulturze wciąż jest to bardzo kontrowersyjne święto, Halloween w Polsce ma duże grono zwolenników. Głównie są to młode osoby, które traktują ten dzień jako okazję do dobrej zabawy. Sprawdzamy najciekawsze zwyczaje na Halloween oraz datę święta.

Halloween 2018: DATA. Kiedy jest w Polsce i na świecie? Jakie zwyczaje są związane ze świętem duchów? Święto to kojarzy się głównie z przebieraniem się za przerażające postacie, a także z organizowaniem zabaw, wycinaniem latarni z dyni i innymi zwyczajami. Sprawdzamy, kiedy wypada Halloween w Polsce i na świecie oraz jakie są najpopularniejsze zabawy, zwyczaje i obrzędy związane z tym świętem.

» Wszystkich Świętych 2018 - kiedy wypada w Polsce i jak się obchodzi? [DATA] «

Kiedy jest Halloween 2018 w Polsce i na świecie? [DATA]

Choć data Halloween w Polsce i na świecie jest stała, co roku pojawiają się pytania o dokładny termin amerykańskiego święta. W większości krajów, w tym także w Polsce Halloween obchodzone jest w wieczór 31 października, a w tym roku święto wypada w środę.

Zagłosuj

Czy obchodzisz Halloween?

Liczba głosów:

Głównym symbolem święta Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami i zębami, podświetlona od środka świeczką lub lampionem. Inne popularne motywy to m.in. duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze i czarne koty.

»  Wszystkich Świętych 2018: wolne 1 listopada od szkoły i pracy czy nie? «

Halloween w Polsce i na świecie - ZWYCZAJE, zabawy, obrzędy

Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Nie jest to święto urzędowe, jednak cieszy się największą popularnością zaraz po świętach Bożego Narodzenia.

»  Halloween 2018: wydarzenia, imprezy w Warszawie - co robić w stolicy? «

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów na Halloween jest "Cukierek albo psikus". Dorośli jak i dzieci przebierają się i chodząc od domu do domu zbierają cukierki do koszyków. Kostiumy nie zawsze muszą kojarzyć się z duchami i upiorami. Dzieci bardzo często przebierane są za ulubione postacie z filmów czy bajek. Jeśli nie otrzymają one słodyczy, zgodnie z tradycją zostawiają w domach "psikusy".

» Halloween: kostiumy, przebrania, makijaż - pomysły na stronie na Halloween «

Inne popularne zwyczaje na Halloween to dekorowanie domów, tworzenie tzw. "strasznych farm", a także organizowanie parad i pochodów. Zabawy na Halloween to zwykle różnego rodzaju wróżbiarstwo (np. przeskakiwanie przez okrąg 12 świeczek - te, które nie zgasną oznaczają szczęśliwe miesiące w kolejnym roku), łowienie jabłek z miski pełnej wody, tworzenie latarni z dyń czy zjadanie ciastek zawieszonych na sznurkach bez pomocy rąk.

»  Halloween: wierszyki śmieszne i zabawne życzenia na 31 października «

Geneza święta Halloween nie jest do końca znana. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym "All Hallows' E’en", czyli wcześniejszym "All Hallows' Eve", czyli "wigilia Wszystkich Świętych". Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90., jednak nie zdobyło wówczas dużej popularności. 

» Zaduszki 2018 - kiedy wypada Święto Zmarłych, co to jest i jak się obchodzi? «

»  Zaduszki 2018 - czy 2 listopada jest dniem wolnym od szkoły i pracy? «

RadioZET.pl/KP