Zamknij

Halloween 2019: kiedy wypada w Polsce i na świecie i jaka jest historia? [DATA]

Jolanta Waligóra
31.10.2019 13:52
Halloween 2019 - kiedy wypada w Polsce i na świecie i jaka jest historia? [DATA]
fot. PIXABAY

Halloween tradycyjnie przypada pod koniec października. Chociaż święto to najhuczniej obchodzone jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii, to z roku na rok zyskuje na popularności także w Polsce. Sprawdzamy, kiedy Halloween 2019, jaka jest historia święta i skąd się wzięło.

Halloween 2019 - DATA: kiedy jest w Polsce i na świecie? Jaka jest historia tego święta? Jak się je obchodzi i jakie są zwyczaje? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy Halloween i skąd się wzięło to święto.

Makijaż Halloween: czaszka, czarownica i wampir na imprezę halloweenową [KROK PO KROKU]

Kiedy jest Halloween 2019? [DATA]

Data Halloween jest stała, zatem rokrocznie święto to przypada w tym samym terminie. Mimo tego zawsze na przełomie września i października wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy Halloween. W 2019 roku, jak również w poprzednich latach, święto to przypada na 31 października. Tym razem będzie to czwartek.

Halloween - przebrania, kostiumy, makijaż: pomysły na najlepsze stroje na Halloween 2019

Głównym symbolem Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami i zębami, podświetlona od środka świeczką lub lampionem. Inne popularne motywy związane z tym nieoficjalnym świętem to m.in. duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze i czarne koty.

Zagłosuj

Obchodzisz Halloween?

Liczba głosów:

Halloween 2019 - wolne od szkoły 31.10 czy nie?

Rokrocznie wiele uczniów nawet na kilka tygodni przed datą święta, szuka informacji na temat tego, czy w Halloween 2019 jest wolne od szkoły. Dla wszystkich uczniów, którzy liczyli na dzień wolny w tym terminie, nie mamy dobrych wiadomości. 31 października normalnie odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkołach.

Halloween - historia, zwyczaje i obchody w Polsce i na świecie

Halloween najhuczniej obchodzone jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Z roku na rok zyskuje na popularności także w Polsce.

Halloween - Warszawa 2019: imprezy, wydarzenia dla dzieci i dla dorosłych [31.10]

Dokłada historia Halloween nie jest znana. Nie wiadomo zatem do końca, skąd wzięło się to święto. Niektórzy uważają, że jego genezą może być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony), a inni są zdania, że celtyckie święto na powitanie zimy.

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym "All Hallows' E’en", czyli wcześniejszym "All Hallows' Eve", czyli "wigilia Wszystkich Świętych". 

Najpopularniejszym zwyczajem na Halloween jest zabawa, która nosi nazwę "Cukierek albo psikus". Polega ona na tym, że dorośli, jak i dzieci przebierają się i chodząc od domu do domu, zbierają cukierki do koszyków. Kostiumy nie zawsze muszą kojarzyć się z duchami i upiorami. Dzieci bardzo często przebierane są za ulubione postacie z filmów czy bajek. Jeśli nie otrzymają one słodyczy, zgodnie z tradycją zostawiają w domach "psikusy".

Inne popularne zwyczaje na Halloween to dekorowanie domów, tworzenie tzw. "strasznych farm", a także organizowanie parad i pochodów. Zabawy na Halloween to zwykle różnego rodzaju wróżbiarstwo.

Halloween od zawsze budziło liczne kontrowersje. Wszystko za sprawą pogańskiej genezy tego święta. Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy. Ponadto niektórzy przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego utożsamiają Halloween z kultem szatana.

Dzień po Halloween przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Z kolei 2 listopada wypada Dzień Zaduszny.

RadioZET.pl/JW