Zamknij

Hat trick - co to jest w piłce nożnej?

Redakcja
24.06.2018 15:34
Hat trick - co to znaczy i kiedy występuje w piłce nożnej?
fot. Associated Press / East News

Co znaczy hat trick w piłce nożnej? Po meczu Hiszpania - Portugalia na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Rosji 2018 wiele osób może zastanawiać się, co oznacza to pojęcie i skąd się wywodzi. W poniższym artykule wyjaśniamy, co to jest hat trick i jak często piłkarze zdobywają go na mundialu.

Hat trick - co to znaczy i kiedy występuje w piłce nożnej? Dla wszystkich, którzy są ciekawi, czym jest hat trick w piłce nożnej, wyjaśniamy to pojęcie.

» Co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej? [KONSEKWENCJE]

Co to znaczy "hat trick w piłce nożnej"?

Hat trick to sportowe określenie związane z osiągnięciem czegoś w liczbie trzech. W piłce nożnej hat trickiem nazywana jest sytuacja, gdy zawodnik zdobędzie trzy gole w jednym meczu.

O klasycznym hat tricku w piłce nożnej mówi się, gdy piłkarz zdobędzie trzy gole w jednej połowie meczu, a niektórzy dziennikarze sportowi twierdzą, że wtedy, gdy piłkarz zdobędzie trzy gole w jednej połowie meczu i nie będą one oddzielone żadnym golem zdobytym przez innego gracza.

Termin "hat trick" wywodzi się z krykieta, gdzie jest zwyczaj dawania kapelusza (ang. hat - "kapelusz" oraz trick - "sztuczka") lub czapki zawodnikowi, który wyeliminował trzech batsmanów trzema kolejnymi rzutami.

» Co oznacza w piłce nożnej: spalony, wyjście z grupy, pressing? [SŁOWNIK]

Najsłynniejsze hat tricki na mistrzostwach świata w piłce nożnej

W każdych finałach mistrzostw świata w piłce nożnej, z wyjątkiem mistrzostw świata w 2006 roku, strzelano hat trick. Gabriel Batistuta zdobył dwa hat tricki w czasie dwóch finałów Mistrzostw Świata - w 1994 i 1998 roku. Michel Platini jako jedyny piłkarz do tej pory zdobył dwa hat tricki w czasie tym samych mistrzostw świata, oba w czasie Euro 1984.

Hat trick Lewandowskiego

Polscy piłkarze również strzelali hat tricki w czasie mistrzostw świata. Taka sytuacja zdarzyła się trzykrotnie: w 1938 roku hat tricka zdobył Ernest Wilimowski, w 1974 - Andrzej Szarmach, a w 1982 roku Zbigniew Boniek.

Podczas meczu Portugalia - Hiszpania hat tricka zdobył Christiano Ronaldo. 

W 2017 roku podczas meczu Polska - Armenia hat trick udało się zdobyć Robertowi Lewandowskiemu.

RadioZET.pl/KP