Zamknij

Huragan Lane - jak sprawdzić, gdzie się teraz znajduje? [MAPA NA ŻYWO]

Redakcja
24.08.2018 11:43
Huragan Lane: trasa na żywo - jak sprawdzić, gdzie się teraz znajduje? [MAPA]
fot. HO / AFP PHOTO / NOAA / East News

Uderzenie huraganu Lane na Hawajach może okazać się najsilniejszym od ponad 25 lat. W czwartek skręcił on w kierunku Oahu - wyspy o największej liczbie mieszkańców. Sprawdzamy, gdzie i jak można śledzić trasę huraganu Lane na żywo.

Huragan Lane na żywo - gdzie i jak obserwować trasę groźnego huraganu? Jak sprawdzić, gdzie teraz znajduje się największe zagrożenie i jakie konsekwencje niesie ze sobą uderzenie huraganu Lane? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje.

Huragan Lane NA ŻYWO - gdzie i jak śledzić jego trasę? [MAPA]

Trasę huraganu Lane na żywo można śledzić np. na stronie internetowej windy.com. Warto także obserwować oficjalne komunikaty m.in. National Weather Service na Twitterze, gdzie na bieżąco publikowane są najświeższe informacje.

 

Hurgan Lane - jakie jest zagrożenie?

Huragan Lane obecnie uznawany jest za huragan kategorii czwartej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Jest najsilniejszy w tym regionie od 25 lat. Niesie ze sobą zagrożenie w postaci niszczycielskiego wiatru, powodzi błyskawicznych, osuwisk i lawin błotnych. Hawaje, do których zbliża się huragan Lane, już zmagają się z silnymi wiatrami i ulewnymi deszczami powodującymi powodzie i osunięcia ziemi. 

Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na Hawajach. Nakazał władzom federalnym, by udzielały władzom stanowym i lokalnym wszelkiej pomocy, w zależności od potrzeb. Gubernator David Ige zaapelował do mieszkańców, by zagrożenie potraktowali poważnie i "przygotowali się na najgorsze". Przede wszystkim mają zgromadzić zapasy wody pitnej, jedzenia i leków na dwa tygodnie. 

» Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na Hawajach z powodu zbliżającego się huraganu Lane

Jak podała w czwartek po południu naszego czasu amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service, NWS), huraganowi towarzyszy wiatr osiągający prędkość 215 kilometrów na godzinę. Spaść może 250-500 litrów wody na metr kwadratowy, a miejscami deszczu może być jeszcze więcej, ponad 750 l/mkw.

NHC ostrzegło też przed  "ogromnymi i niszczycielskimi falami" wzdłuż zachodnich i południowych linii brzegowych hawajskich wysp. Jak podkreślono, fale te mogą spowodować "znaczną erozję wybrzeża".

» Radar opadów i radar burzowy online - gdzie jest burza i pada?

Najsilniejszym huraganem, jaki kiedykolwiek według statystyk prowadzonych przez NOAA uderzył w Hawaje był Iniki, huragan kategorii czwartej, który zaatakował wyspę Kauai 11 września 1992 roku. Zginęło wówczas sześć osób, a ponad 14 tysięcy budynków zostało zniszczonych.

RadioZET.pl/tvnmeteo.tvn24.pl/KP