Zamknij

IKEA będzie produkować meble z odpadów rolniczych. „Walczymy o czystsze powietrze”

Redakcja
20.11.2018 13:55
IKEA będzie produkować meble z odpadów rolniczych. „Walczymy o czystsze powietrze”
fot. Shutterstock

IKEA to jedna z tych marek, która swoją potęgę wykorzystuje w dobrym celu. Zrównoważony rozwój i ekologia są im bliskie, dlatego swoją nową kampanią „Better Air Now” chcą pomóc walczyć ze smogiem. Jak powstają meble produkowane z odpadów rolniczych i gdzie będzie można je kupić?

IKEA walczy ze smogiem

Jak pomóc walczyć ze smogiem w New Delhi, którego mieszkańcy na polskie przekroczenia ilości pyłów zawieszonych w powietrzu o nawet 500% (w stosunku do obowiązujących norm) mogą się co najwyżej ponuro roześmiać? Zaledwie około trzech tygodni temu media rozpisywały się o jeszcze toksyczniejszych warunkach w indyjskim mieście, będących efektem m.in. masowego spalania odpadów rolniczych. Zwyczaj jest tu na porządku dziennym i dotyczy głównie słomy ryżowej, jednego z najpopularniejszych lokalnych rodzajów odpadów agrarnych. Szacuje się, że rocznie spaleniu mogą ulegać nawet miliony ton słomy, co ma już znaczny wpływ na jakość powietrza, jakim oddychają nie tylko rolnicy i ich rodziny...Teraz IKEA chce to zmienić. Marka pierwsze sklepy w Indiach otworzyła niecałe trzy miesiące temu, podkreślając, że wejście na tak trudny rynek traktują jako ciekawe wyzwanie. „Indie sprawią, że IKEA stanie się lepsza. Będziemy mieć pewnie gorsze i lepsze dni na tym rynku, ale uważamy, że warto spróbować” – tłumaczyli przedstawiciele giganta przemysłu meblarskiego. Tłumy na otwarciu jednego z salonów mówią natomiast same za siebie.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

IKEA otwiera sklepy w Indiach

Walka z fatalną jakością powietrza, zwłaszcza w bardziej zaludnionych rejonach Indii, to priorytet IKEI. Dlatego kiedy wykonany na ich zlecenie przez Indyjski System Jakości Powietrza oraz Prognozowania i Badań raport dowiódł, że ograniczenie spalania odpadów rolniczych takich jak słoma ryżowa może zmniejszyć ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń o aż jedną trzecią, nie zastanawiali się długo. Pierwszej kolekcji unikatowych, wykonanych ze słomy ryżowej mebli mamy spodziewać się już w 2020 roku. Marka zastrzega sobie dłuższy czas na jej wykonanie, ponieważ do udziału w projekcie pragnie zaangażować jak największą liczbę lokalnych organizacji.

ikea
fot. YouTube/Tak wygląda szkodliwe dla środowiska wypalanie słomy ryżowej

„Chcemy na bieżąco konsultować nasze kolejne działania z lokalnymi samorządami, a także członkami społeczności, które je wybrały. Dzięki temu mamy nadzieję stworzyć coś, co naprawdę przyniesie ludziom coś dobrego i to na ich zasadach”. IKEA startuje z pierwszym etapem kampanii „Better Air Now” właśnie w New Delhi, bo to tu problem ze smogiem jest najpoważniejszy. Jednak z czasem planują rozszerzyć swoje działania na resztę kraju oraz zagraniczne rynki. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza w Indiach jest bezpośrednią przyczyną nawet miliona zgonów rocznie, a przeciętny mieszkaniec kraju mógłby żyć średnio o 9 lat dłużej, gdyby warunki atmosferyczne uległy poprawie.

RadioZET.pl/źródło:CNN;IKEA;Bankier.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także