Zamknij

Ile cyfr ma numer konta bankowego, a ile liczb ma numer karty kredytowej?

Karolina Piotrowska
07.02.2020 11:00
Ile cyfr ma konto bankowe, a ile liczb ma numer karty kredytowej lub bankowej?
fot. Shutterstock

W przypadku dokonywania zakupów przez internet, wiele osób zastanawia się, ile cyfr ma konto bankowe i ile cyfr ma numer karty kredytowej. W poniższym tekście zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat, które mogą być przydatne m.in. przy płatnościach internetowych.

Ile cyfr ma konto bankowe i ile cyfr ma numer karty kredytowej lub bankowej? Sprawdzamy najważniejsze informacje dla klientów różnych banków w Polsce, którzy potrzebują takich informacji m.in. podczas płatności za transakcje internetowe.

O której przelew? Godziny przelewów PKO BP, mBank, ING, BZ WBK i ich księgowanie na koncie

Ile cyfr ma konto bankowe w Polsce?

W przypadku operacji krajowych stosuje się standard NRB (Numer Rachunku Bankowego). W Polsce numer konta bankowego składa się z 26 znaków.

Pierwsze 2 cyfry to tak zwane cyfry kontrolne. Kolejne 8 cyfr to numer rozliczeniowy banku. Ostatnia część numeru konta bankowego, która składa się z 16 cyfr to numer rachunku klienta.

Jeśli chcemy dokonać płatności w sklepach zagranicznych, należy skorzystać z numeru IBAN. Jest to skrót od "International Bank Account Number", co z angielskiego oznacza po prostu międzynarodowy numer rachunku bankowego. Numer IBAN składa się wówczas z 28 znaków.

Numer IBAN: co to jest i jak go znaleźć w swoim banku? PKO, MBANK, BZWBK

Ile cyfr ma numer karty kredytowej i jak on wygląda?

Numer karty kredytowej składa się z 16 cyfr. Wiele osób kartę kredytową nazywa "kartą bankową", jednak nazwa nie ma tutaj znaczenia. Zdecydowana większość kart kredytowych, debetowych czy też podarunkowych wydanych w Polsce to karty z 16-cyfrowym numerem.

Większość kart kredytowych lub debetowych w Polsce zostało wydanych przez Visa lub Mastercard - obie korzystają z 16-cyfrowych numerów kart płatniczych. Jeśli ktoś korzysta z kart wydanych przez Diner's Club, to numer jego karty będzie zawierał 14 cyfr, a tych od American Express - 15 cyfr.

Pierwsza cyfra w numerze karty oznacza numer sytemu:

  • 3 to Diner's Club, American Express
  • 4 to Visa
  • 5 to MasterCard

Kolejne 6 cyfr to numer rozliczeniowy banku. Następne 8 cyfr to numer rachunku klienta, a ostatnia cyfra to suma kontrolna.

Kod SWIFT - co to jest, do czego służy i jak go znaleźć?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać - numer karty kredytowej nie jest taki sam, jak numer rachunku bankowego, do którego została wydana.

Ile cyfr ma PESEL, a ile REGON i NIP? Ile liczb ma PESEL, NIP, REGON w Polsce?

RadioZET.pl/KP