Zamknij

Ile dać na ślub 2018: cywilny, bez wesela, z obiadem, kolegi, rodziny?

Redakcja
04.07.2018 16:00
Ile dać na ślub 2018: cywilny, bez wesela, z obiadem, kolegi, rodziny?
fot. PIXABAY

Ile dać na ślub 2018? Na to pytanie, z uwagi na rozpoczęcie się sezonu ślubnego, szuka odpowiedzi wiele osób. Kwota, którą "należy" włożyć do koperty uzależniona jest od wielu czynników. Co warto wziąć pod uwagę? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Ile dać na ślub 2018: cywilny, bez wesela, z obiadem, kolegi, rodziny? Na takie pytania, szczególnie w okresie wakacyjnym, szuka odpowiedzi wiele osób. Sprawdzamy, jaką kwotę wypada włożyć do koperty.

» Życzenia ślubne 2018 - cytaty, poważne, oryginalne, śmieszne, od rodziców «

Ile dać na ślub 2018: cywilny, bez wesela, z obiadem?

Dostając zaproszenie na czyjś ślub, zaczynamy zastanawiać się, jaką kwotę powinniśmy włożyć do koperty. To, ile dać na ślub 2018 zależne jest od kilku czynników. Przyjęło się, że jeśli jest to ślub cywilny, a nowożeńcy po uroczystości zapraszają na obiad czy też drobny poczęstunek, to goście powinni włożyć minimum tyle, by zwrócił się koszt za stolik. Oczywiście jest to tylko jedna z reguł. Niektórzy z kolei są zdania, że należy dać tyle, by się zwróciło "za talerzyk" i jeszcze trochę więcej, by para młoda miała dla siebie. Inną możliwością jest włożenie do koperty takiej kwoty, na jaką możemy sobie aktualnie pozwolić. 

Nie ma zatem jednej reguły wyjaśniającej to, ile dać na ślub 2018 cywilny z obiadem. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniej kwoty, można pomyśleć o zakupie prezentu. W tym celu warto podpytać się znajomych pary młodej o to, co jest im aktualnie potrzebne. Dzięki temu zyskamy pewność, że nowożeńcy ucieszą się z podarunku.

Ile dać na ślub 2018: kolegi, brata, siostry, jako świadek?

Zastanawiając się nad tym, ile dać na ślub 2018 warto wziąć pod uwagę także to, jak blisko jesteśmy związani z nowożeńcami. Zgodnie z polskimi zwyczajami rodzina pani lub pana młodego powinna dać więcej. Podobna sytuacja tyczy się także świadka oraz świadkowej. Jeśli jednak wybieramy się na ślub kolegi czy znajomej "możemy" do koperty włożyć mniejszą kwotę.

Pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, ile dać na ślub 2018 kolegi, brata czy siostry bierze się także status finansowy. Jedna z reguł mówi, że bogatsi dają więcej, z kolei biedniejsi mniej. Wiele także zależy od panujących zwyczajów w rodzinie. Tak jak wspominaliśmy powyżej, nie można jednoznacznie stwierdzić, jaką kwotę powinniśmy włożyć do koperty, a pod uwagę warto wziąć kilka czynników.

RadioZET.pl/JW