Zamknij

Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym i ile trwa izolacja osoby chorej? [KORONAWIRUS]

03.11.2020 09:45
Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym i ile trwa izolacja osoby chorej? [KORONAWIRUS]
fot. SHUTTERSTOCK

Ile trwa kwarantanna i izolacja? Informacji na ten temat szuka wiele osób, a przede wszystkim wszyscy ci, którzy mieli kontakt z chorym lub sami zachorowali. Szczegóły dotyczące tego, ile trwa kwarantanna domowa, można znaleźć poniżej.

Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? Ile trwa izolacja osoby chorej? Ile trwa kwarantanna po powrocie z zagranicy? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, ile trwa kwarantanna.

Od kiedy liczy się kwarantanna domowa? [PO KONTAKCIE, PO TEŚCIE]

Ile trwa kwarantanna domowa po kontakcie z chorym? [KORONAWIRUS]

Informacje na temat tego, ile trwa kwarantanna po kontakcie z chorym, szczególnie interesują wiele osób. Początkowo kwarantanna trwała zazwyczaj 14 dni, ale o jej długości mógł zdecydować państwowy powiatowy inspektor sanitarny w zależności od stanu zdrowia pacjenta, indywidualnych przesłanek uzasadniających zmianę terminu czy wyników badań.

Aplikacja Kwarantanna domowa - jak działa, jak ją pobrać i kto musi z niej korzystać?

2 września 2020 natomiast czas odbywania kwarantanny domowej został skrócony i wynosi dokładnie 10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności ze źródłem zakażenia koronawirusem. Warto także w tym miejscu wspomnieć, że służby sanitarno-epidemiologiczne mogą podjąć decyzję o wydłużeniu lub skróceniu kwarantanny.

Przypomnijmy, że kwarantannie podlega osoba, która: przekroczyła granicę zewnętrzną UE, miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie, ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem oraz mieszka wspólnie z osobą objętą kwarantanną lub izolacją domową.

Od kiedy kwarantanna dla Polaków w Wielkiej Brytanii? [DATA, TERMIN, ZASADY, KARY]

Ile trwa izolacja osoby chorej? [KWARANTANNA DOMOWA]

Od 2 września 2020 izolacja domowa - tak samo jak kwarantanna - wynosi 10 dni. Ponadto lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli będzie tego wymagał stan zdrowia pacjenta. W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe), kwarantanna może zostać przedłużona nawet do 20 dni.

Nowe zasady kwarantanny: najważniejsze zmiany

Jeśli zostałeś skierowany na izolację domową, bo rozpoznano u Ciebie zakażenie koronawirusem, to siódmego dnia otrzymasz na swój telefon SMS dotyczący kontaktu ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Między 8 a 10 dniem izolacji powinieneś uzyskać teleporadę lub poradę w warunkach domowych, po której lekarz – w zależności od Twojego stanu zdrowia – zdecyduje o tym, jak długo potrwa Twoja izolacja - czytamy na oficjalnej stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Pamiętajmy przy tym, że jeśli podczas kwarantanny lub izolacji domowej poczujemy się gorzej, to powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

RadioZET.pl/pacjent.gov.pl