Zamknij

Ile trwa wyrobienie paszportu, a ile trwa trwa wyrobienie dowodu osobistego?

Jolanta Waligóra
14.05.2019 14:51
Ile trwa wyrobienie paszportu, a ile trwa trwa wyrobienie dowodu osobistego?
fot. PIXABAY

Ile trwa wyrobienie dowodu osobistego, a ile trwa wyrobienie paszportu? Informacji na ten temat szukają przede wszystkim te osoby, które chcą wyrobić pierwsze lub po prostu nowe dokumenty, ale nie wiedzą, jaki jest czas oczekiwania. Szczegółowe informacje na temat tego, ile trwa wyrobienie paszportu i dowodu, można znaleźć poniżej.

Paszport i dowód osobisty - ile trwa wyrobienie dokumentów? Jaki jest czas oczekiwania? Jak je wyrobić? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, ile trwa wyrobienie dowodu i paszportu oraz jak to zrobić.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, ile trwa wyrobienie paszportu. Nie ma jednej odpowiedzi na to, jaki jest czas oczekiwania na ten dokument. Od momentu złożenia wniosku wyrobienie paszportu nie powinno trwać dłużej niż 30 dni, jednak zazwyczaj czas oczekiwania jest znacznie krótszy. 

Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić

To, ile trwa wyrobienie paszportu, zależy przede wszystkim od tego, ile osób w podobnym czasie złożyło taki wniosek jak my w danym urzędzie. Zazwyczaj wzmożony ruch w biurach paszportowych przypada na czerwiec, lipiec i sierpień, czyli na okres wakacyjny, w którym dużo osób bierze urlopy. Jeśli zatem chcemy mieć pewność, że paszport zdąży się nam wyrobić przed wakacyjnymi planami, warto złożyć wniosek odpowiednio wcześniej. 

Szczegółowe informacje na temat tego, jak wyrobić paszport krok po kroku, można znaleźć na stronie obywatel.gov.pl.

Dowód osobisty - ile trwa wyrobienie dokumentu?

Podobnie jak w przypadku paszportu, nie można jednoznacznie stwierdzić, ile trwa wyrobienie dowodu osobistego. Czas oczekiwania na dokument wynosi do trzydziestu dni od momentu złożenia specjalnego wniosku. W wyjątkowych sytuacjach natomiast czas ten może zostać skrócony lub też wydłużony.

E-dowód 2019 - kiedy, gdzie, jak wyrobić i do czego służy cyfrowy dowód? [CENA]

Wniosek o dowód osobisty (od 4 marca e-dowód) można złożyć na trzy sposoby, tj. w urzędzie, przez internet oraz poza urzędem. Jeśli jednak chcemy to zrobić drogą online, to potrzebujemy albo profilu zaufanego, albo e-dowodu, które potwierdzą naszą tożsamość. Szczegółowe informacje na temat dostępnych opcji można znaleźć na stronie obywatel.gov.pl.

RadioZET.pl/JW