Zamknij

Imieniny Piotra i Pawła - kiedy są? Czy to święto obowiązkowe? Czy trzeba iść do Kościoła? [POST]

Paweł Żurek
29.06.2020 09:49
Imieniny Piotra i Pawła: kiedy są? Czy to święto obowiązkowe? Czy trzeba iść do Kościoła? [POST]
fot. pixabay.com

Święto Piotra i Pawła, jedno z najważniejszych uroczystości w ciągu roku liturgicznego, już niedługo będzie obchodzone w Kościołach na całym świecie. Sprawdzamy najważniejsze informacje o dniu apostołów: kiedy wypadają imieniny Piotra i Pawła, a także czy ten dzień to święto obowiązkowe.

Święto Piotra i Pawła to ważna uroczystość nie tylko dla noszących imię tych apostołów, ale i wiernych Kościoła Katolickiego. Jest ono bowiem obchodzone jako jedno z głównych uroczystości w ciągu roku.
Sprawdzamy najważniejsze informacje o uroczystości św. Piotra i Pawła:

  • Imieniny Piotra i Pawła: kiedy są?
  • 29 czerwca: czy to święto obowiązkowe?
  • Czy 29 czerwca trzeba iść do Kościoła?
  • Czy w uroczystość św. Piotra i Pawła – 29 czerwca – jest post?

>>  Boże Ciało 2019: sklepy otwarte 20.06. - Biedronka, Żabka, Freshmarket. Czy sklepy są otwarte?

>>  28 czerwca: czy jest post? Czy w piątek jest dyspensa? [DYSPENSA W PIĄTEK 28 CZERWCA]

Imieniny Piotra i Pawła - kiedy są?

Imieniny Piotra i Pawła obchodzimy w święto obu tych apostołów, czyli 29 czerwca każdego roku. Uroczystość została ustanowiona „dla podkreślenia wyjątkowych zasług św. Piotra i Pawła dla Kościoła oraz jako przykład ich wiary i powołania dla wszystkich wiernych Kościoła”.

>>  Boże Ciało 2019 - kiedy wypada w 2019 roku i jak się obchodzi to święto w Polsce?

Święto Piotra i Pawła - czy to święto obowiązkowe? Czy trzeba iść do Kościoła?

O tym, czy msza 29 czerwca w święto Piotra i Pawła jest obowiązkowa, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Możemy w nim przeczytać, że:

Kan. 1246 - § 1. Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany.
Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych.

Życzenia imieninowe dla Piotra i Pawła - najpopularniejsze, ładne wierszyki na imieniny Piotra i Pawła 29.06

Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

Na podstawie tego paragrafu polscy biskupi zdecydowali, że:

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii.

To oznacza, że 29 czerwca 2019 roku, w święto Piotra i Pawła,

>>  Niedziele handlowe CZERWIEC 2019 - WYKAZ. Kiedy sklepy będą otwarte? [KALENDARZ]

Święto Piotra i Pawła: czy jest post?

W piątek 29 czerwca 2018 r. wypada liturgiczna uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, dlatego w Polsce nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, czyli tzw. post.

Jak tłumaczy Kodeks Prawa Kanonicznego, post nie obowiązuje w dni, które są uznane za uroczystości, np. pierwszy piątek po Wielkanocy, lub gdy zostanie udzielona dyspensa.

RadioZET.pl/PZ