Zamknij

Impeachment - co to jest, co to znaczy i na czym polega w USA? Procedura ws. Donalda Trumpa

Jolanta Waligóra
21.01.2020 10:03
Impeachment - co to jest, co to znaczy i na czym polega w USA? Procedura ws. Donalda Trumpa
fot. AP/Associated Press/East News

Impeachment to temat, który obecnie jest na tapecie mediów. Wszystko za sprawą aktualnej sytuacji w USA, gdzie właśnie senat rozpoczyna przesłuchania ws. impeachmentu Trumpa. Szczegółowe informacje na temat tego, co to znaczy impeachment  i na czym polega, można znaleźć poniżej.

Impeachment - TRUMP: co to? Co to znaczy? Na czym polega w USA? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o impeachmencie.

Impeachment - co to jest i co to znaczy? 

Choć z nazwą impeachment niewątpliwie spotkało się wiele osób, to jednak nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z tego, co to jest impeachment. Tłumacząc z angielskiego, jest to nic innego jak "postawienie w stan oskarżenia". Procedura impeachmentu w USA pochodzi z anglosaskiej tradycji parlamentarnej, w 1787 roku została wprowadzana także w USA, a jej zapis można znaleźć w amerykańskiej konstytucji.

Otóż konstytucja Stanów Zjednoczonych pozwala Kongresowi na usunięcie prezydenta, wiceprezydenta lub ministra ze stanowiska przed upływem jego kadencji. Może stać się to jedynie w sytuacji, kiedy większość członków Kongresu zadecyduje, że dopuścił się on zdrady, przekupstwa lub innej poważnej zbrodni, przestępstw - podsumowując, gdy dana osoba poważnie naruszyła prawo.

Procedura impeachmentu polega zwykle na powołaniu specjalnej komisji parlamentarnej, której zadaniem jest m.in. przesłuchanie świadków oraz badanie materiałów źródłowych. 

Impeachment Donalda Trumpa - na czym polega i o co chodzi?

Donald Trump został oficjalnie postawiony w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu przez Izbę Reprezentantów USA. Prezydent jest oskarżony o nadużycie władzy dla osobistych korzyści politycznych oraz o utrudnianie dochodzenia w Kongresie mającego na celu wyjaśnienie tej sprawy. Według Demokratów prezydent miał wstrzymać pomoc wojskową dla Ukrainy, aby wywrzeć nacisk na władze tego kraju i skłonić je, by zbadały działalność na Ukrainie Huntera Bidena, syna Joe Bidena - Demokraty i prawdopodobnego rywala Trumpa w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Prawnicy prezydenta USA Donalda Trumpa oświadczyli w poniedziałek 20 stycznia 2020, że nie zrobił on "absolutnie nic złego", a proces ws. impeachmentu ma słabe podstawy. Proces potępili jako zmanipulowany, a postawione Trumpowi zarzuty jako niewystarczające do usunięcia go z urzędu. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w linku poniżej.

Senat USA rozpoczyna przesłuchania ws. impeachmentu Trumpa

Przypomnijmy, że Donald Trump jest czwartym prezydentem w USA, wobec którego wszczęto śledztwo w sprawie impeachmentu i zarazem trzecim, który został oficjalnie postawiony w stan oskarżenia. Wcześniej byli to: Andrew Johnson, Richard Nixon (ustąpił sam) oraz Bill Clinton. 

RadioZET.pl/JW