Zamknij

Impreza masowa - od ilu osób i co to jest? [USTAWA, DEFINICJA, WYMOGI]

Jolanta Waligóra
11.03.2020 13:02
Impreza masowa - od ilu osób, co to jest i jaka jest jej definicja? [USTAWA, WYMOGI]
fot. PIXABAY

Impreza masowa to temat, na który informacji poszukuje coraz więcej osób. 10 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że imprezy masowe na terenie Polski, w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, zostały odwołane. Szczegółowe informacje na temat tego, od ilu osób jest impreza masowa i jaka jest jej definicja, można znaleźć poniżej.

Impreza masowa - ile osób? Co to jest i czym się charakteryzuje? Jaka jest definicja imprezy masowej? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, od ilu osób jest impreza masowa oraz jaka jest jej definicja.

Co to jest impreza masowa? [DEFINICJA, USTAWA, WYMOGI]

Wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, co to jest impreza masowa. Definicję tego pojęcia można znaleźć w Ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych w artykule 3. 

Koronawirus w Polsce - co jest zamknięte i jakie obiekty są nieczynne? [LISTA MIEJSC]

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

imprezie masowej - należy przez to rozumieć imprezę masową artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej, o których mowa w pkt 2-4, z wyjątkiem imprez:

  • organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,
  • organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,
  • organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,
  • sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,
  • sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,
  • zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników - jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć.

Imprezie masowej artystyczno-rozrywkowej – należy przez to rozumieć imprezę o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m, która ma się odbyć:

  • na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000,
  • w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.

Masowej imprezie sportowej - należy przez to rozumieć imprezę masową mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowaną na:

  • stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1.000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej - nie mniej niż 300,
  • terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1.000.

Meczu piłki nożnej - należy przez to rozumieć masową imprezę sportową mającą na celu współzawodnictwo w dyscyplinie piłki nożnej, organizowaną na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1.000.

Epidemia koronawirusa. Warszawski Uniwersytet Medyczny odwołuje wykłady

Impreza masowa to - w największym skrócie, w myśl ustawy - impreza sportowa bądź artystyczno-rozrywkowa o charakterze publicznym, odbywająca się w przestrzeni otwartej bądź zamkniętej, gdzie liczba widzów wynosi co najmniej liczbę określoną w ustawie. 

Koronawirus - jak się chronić i jak się zabezpieczyć przed zakażeniem koronawirusem 2020?

Impreza masowa - od ilu osób?

Informacje na temat tego, od ilu osób jest impreza masowa, szczególnie interesują wiele osób. Jak już wspominaliśmy powyżej, o imprezie masowej mówimy wtedy, gdy w danym wydarzeniu bierze udział nie mniej niż 1 000 osób (w przypadku imprez stadionowych) lub nie mniej niż 500 osób (w przypadku hal sportowych).

Przypomnijmy, że 10 marca premier  Mateusz Morawiecki poinformował, że imprezy masowe na terenie Polski, w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, zostały odwołane. 

RadioZET.pl/JW