Zamknij

Izabela Lechowicz nie żyje. Kim była polska pilotka i instruktorka latania?

Redakcja
29.10.2018 11:08
Izabela Lechowicz nie żyje. Kim była polska pilotka i instruktorka latania?
fot. londyn.msz.gov.pl/ Jadwiga Bronte

Kim była Izabela Lechowicz? Polska pilotka i instruktorka latania zginęła w katastrofie helikoptera w angielskim Leicester, do której doszło w sobotę, 27 października. Przedstawiamy życiorys i osiągnięcia Izabeli Lechowicz.

Nie żyje Izabela Lechowicz. Kim była pilotka i instruktorka latania, która zginęła w katastrofie helikoptera? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zmarłej Polki.

Izabela Lechowicz zginęła w katastrofie w Leicester

Izabela Lechowicz nie żyje. Polka zginęła w sobotę, 27 października w katastrofie helikoptera w pobliżu stadionu King Power Stadium, na którym wcześniej odbył się mecz 10. kolejki Premier League pomiędzy drużynami Leicester City i West Ham Londyn. Polka w chwili śmierci miała 46 lat.

Wśród ofiar byli także właściciel Leicester City Vichai Srivaddhanaprabha, dwójka jego współpracowników - Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare - oraz pilot i partner Polki - Eric Swaffer. To własnie Swaffer siedział za sterami helikoptera. Media i świadkowie nazywają go bohaterem przede wszystkim dlatego, że mimo problemów z maszyną, manewrował nią tak, by było, jak najmniej ofiar.

Brytyjskie media poinformowały, że do katastrofy doszło około godziny 21:30 polskiego czasu. Z informacji wynika, że maszyna runęła na ziemię i stanęła w płomieniach obok stadionu. Helikopter należał do pochodzącego z Tajlandii milionera Vichaia Srivaddhanaprabha. 

Izabela Lechowicz - kim była polska pilotka i instruktorka latania?

Izabela Lechowicz to pilotka oraz instruktorka latania. Studiowała technologię żywienia we Wrocławiu, a w 1997 roku przyjechała do Wielkiej Brytanii na kurs językowy, gdzie została. W 2003 rozpoczęła kurs pilota w centrum treningowym w Stapleford. Początkowo zaczynała od małych samolotów, a z czasem zaczęła obsługiwać loty czarterowe w większych samolotach. Izabela Lechowicz dodatkowo pracowała  jako instruktor i egzaminowała na symulatorach przyszłych pilotów.

"Była wspaniałą pilotką, laureatką konkursu #Polka100. Przyczyniała się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w UK. Najszczersze kondolencje dla jej rodziny." - czytamy na profilu polskiej ambasady w Londynie.

RadioZET.pl/JW