Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Izabela Lechowicz nie żyje. Kim była polska pilotka i instruktorka latania?

29.10.2018 11:08

Kim była Izabela Lechowicz? Polska pilotka i instruktorka latania zginęła w katastrofie helikoptera w angielskim Leicester, do której doszło w sobotę, 27 października. Przedstawiamy życiorys i osiągnięcia Izabeli Lechowicz.

Izabela Lechowicz nie żyje. Kim była polska pilotka i instruktorka latania? fot. londyn.msz.gov.pl/ Jadwiga Bronte

Nie żyje Izabela Lechowicz. Kim była pilotka i instruktorka latania, która zginęła w katastrofie helikoptera? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zmarłej Polki.

Izabela Lechowicz zginęła w katastrofie w Leicester

Izabela Lechowicz nie żyje. Polka zginęła w sobotę, 27 października w katastrofie helikoptera w pobliżu stadionu King Power Stadium, na którym wcześniej odbył się mecz 10. kolejki Premier League pomiędzy drużynami Leicester City i West Ham Londyn. Polka w chwili śmierci miała 46 lat.

Wśród ofiar byli także właściciel Leicester City Vichai Srivaddhanaprabha, dwójka jego współpracowników - Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare - oraz pilot i partner Polki - Eric Swaffer. To własnie Swaffer siedział za sterami helikoptera. Media i świadkowie nazywają go bohaterem przede wszystkim dlatego, że mimo problemów z maszyną, manewrował nią tak, by było, jak najmniej ofiar.

Brytyjskie media poinformowały, że do katastrofy doszło około godziny 21:30 polskiego czasu. Z informacji wynika, że maszyna runęła na ziemię i stanęła w płomieniach obok stadionu. Helikopter należał do pochodzącego z Tajlandii milionera Vichaia Srivaddhanaprabha. 

Izabela Lechowicz - kim była polska pilotka i instruktorka latania?

Izabela Lechowicz to pilotka oraz instruktorka latania. Studiowała technologię żywienia we Wrocławiu, a w 1997 roku przyjechała do Wielkiej Brytanii na kurs językowy, gdzie została. W 2003 rozpoczęła kurs pilota w centrum treningowym w Stapleford. Początkowo zaczynała od małych samolotów, a z czasem zaczęła obsługiwać loty czarterowe w większych samolotach. Izabela Lechowicz dodatkowo pracowała  jako instruktor i egzaminowała na symulatorach przyszłych pilotów.

"Była wspaniałą pilotką, laureatką konkursu #Polka100. Przyczyniała się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w UK. Najszczersze kondolencje dla jej rodziny." - czytamy na profilu polskiej ambasady w Londynie.

RadioZET.pl/JW

Oceń