Zamknij

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Redakcja
27.11.2017 15:11
Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?
fot. Pixabay

Nadchodzi zima, a wraz z nią niezwykle ważne i potrzebne pytanie: jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą? Warto też zastanowić się, kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków i jaki rodzaj paszy wybrać. Również dokarmianie ptaków w bloku różni się od tego, jakie należało by praktykować w przydomowych ogrodach.

Dokarmianie ptaków w zimie to kwestia niezwykle istotna, szczególnie dla ochrony poszczególnych gatunków ptaków. Informacje, jak mądrze dokarmiać ptaki są cenne i ważne dla zachowania równowagi w przyrodzie i w najbliższym nam środowisku. Dokarmianie ptaków w mieście powinno być istotne dla wszystkich mieszkańców miast.

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

Każdy gatunek ptaków potrzebuje odmiennego sposobu dokarmiania zimą. Ptaki, takie jak łabędzie i kaczki mogą być dokarmiane ziarnami zbór, drobno pokrojonymi warzywami lub świeżym chlebem, ale - uwaga! - może on stanowić jedynie uzupełnienie ptasiej diety. 

Sikory mogą być dokarmiane surową słoniną, a także łuskanymi nasionami orzechów. Gołębie, kawki czy gawrony chętnie jedzą grubą kaszę i czerstwe białe pieczywo.

Równie ważnym pytaniem jest: czym nie dokarmiać ptaków? Absolutnie nie wolno ich częstować produktami solonymi. Równie niebezpieczny może być dla nich pokarm zepsuty, taki jak spleśniały luba namoczony chleb.

Specjalnym miejscem, gdzie możemy dokarmiać ptaki zimą, może być karmnik dla ptaków. To właśnie tam możemy składać jedzenie, dzięki któremu ptaki będą mogły przeżyć mroźne i śnieżne zimy. W przypadku karmników dla ptaków należy uważać na potencjalnych drapieżników. Koty nie powinny mieć tam absolutnie dostępu, dlatego warto umieścić karmnik odpowiednio wysoko i w bezpiecznym miejscu dla ptaków.

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Dokarmianie ptaków należy rozpocząć w momencie, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwi im żerowanie. Podczas zimy pozbawionej śniegu, ptaki powinny radzić sobie zupełnie same. Dokarmianie ptaków należy zakończyć wraz z nadejściem wiosny, czyli około kwietnia.

Dokarmiania ptaków nie należy rozpoczynać zbyt wcześnie, ponieważ może to zaburzyć wędrówkę łabędzi i może to negatywnie wpłynąć na los kaczek, które pozostają na zimę w Polsce.

Dokarmianie ptaków zimą powinno zostać przeprowadzone mądrze i według specjalnych wytycznych. Mądre dokarmianie ptaków w zimie to nie tylko korzyść dla ptaków, ale również dla ludzi. Ptaki stanowią integralną i ważną część życia miejskiego i leśnego. Dokarmianie ptaków na balkonie i w ogrodzie nie musi być przykrym obowiązkiem, a przyjemnością, która zaowocuje efektami na wiosnę! 

RadioZET.pl/zielonyogrodek.pl/JH