Zamknij

Jak oddać niechciane prezenty świąteczne?

Redakcja
28.12.2017 10:22
Co zrobić z nietrafionymi prezentami?
fot. Pixabay.com

Jak oddać niechciane prezenty świąteczne, które podarowali nam nasi najbliżsi? Czy można je zwrócić i odzyskać ich wartość w gotówce? Niekiedy zdarza się, że nietrafione prezenty potrafią zalegać na półkach nawet i miesiącami. Radzimy, co zrobić, by rozwiązać tę kwestię już teraz.

Pomimo tego, że lubimy dostawać prezenty na Święta Bożego Narodzenia, nie do końca wiemy, co zrobić z tymi, które kompletnie nie przypadły nam do gustu. Możemy zawsze podarować im drugie życie i przekazując je znajomym. Warto jednak pomyśleć o szybkim i korzystnym zwrocie prezentów, jeśli oczywiście taka możliwość istniej.

Sklep internetowy - zwrot towaru po świętach

Jeśli chodzi o sklepy internetowe, zwroty towarów po świętach są bardzo popularne. Spowodowane jest to faktem, że ponad połowa Polaków prezenty świąteczne kupuje przez internet. Zgodnie z treścią Ustawy o Prawach Konsumenta z 2014 roku, każdy kto dokonał zakupu na odległość ma prawo odstąpić od umowy w czasie do 14 dni kalendarzowych, bez obowiązku podawania przyczyny. Również sprzedawca ma 14 dni, by należną wartość towaru kupującemu zwrócić. Do najczęściej kupowanych prezentów pod choinkę należą wszelkiego rodzaju multimedia, a także artykuły dekoracyjne i do domu. By zwrócić towar zakupiony przez internet należy przesłać specjalne oświadczenie do sklepu. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że koszty przesyłki zwracanego towaru ponosi zazwyczaj konsument.

» Czas na zwrot towaru - ile dni ma klient na zwrot zakupionego towaru?

Sklep stacjonarny - zwrot towaru po świętach

W sklepach stacjonarnych zwrot towarów po świętach może przysparzać nieco więcej problemów. By zwrócić towar do sklepu stacjonarnego, musimy liczyć na dobrą wolę sprzedawcy. Większe, sieciowe sklepy zazwyczaj wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów - pozwalają na zwrot towaru za okazaniem paragonu. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na produkty przecenione i bieliznę - tych najprawdopodobniej nie będziemy mogli w ogóle zwrócić. By oddawaniu nietrafionego prezentu, należy mieć ze sobą zawsze paragon lub wyciąg z konta bankowego.

Zwrot towaru po Świętach to nie lada wyzwanie dla nietrafnie obdarowanych. Sklepy internetowe bez problemu przyjmują zwroty prezentów. Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, warto brać pod uwagę tak zwaną politykę firmy. Pocieszający jest jednak fakt, że coraz więcej sklepów przyjmujezwrot towaru z paragonem.

RadioZet.pl/JH