Zamknij

Jak oddać osocze? Zasady pobierania osocza od ozdrowieńców COVID-19 [KORONAWIRUS]

02.12.2020 12:56
Jak oddać osocze? Zasady pobierania osocza od ozdrowieńców COVID-19 [KORONAWIRUS]
fot. SHUTTERSTOCK

Jak oddać osocze? Ministerstwo Zdrowia apeluje do ozdrowieńców, by ten kto może, zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddał osocze na cele lecznicze. Przeciwciała w nim zawarte wspomagają leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Szczegółowe informacje na temat tego, jak oddać osocze krok po kroku, można znaleźć poniżej.

Jak oddać osocze? Jakie są zasady pobierania osocza od ozdrowieńców COVID-19? Kto może je oddać i w jaki sposób można to zrobić? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, jak krok po kroku oddać osocze.

Jak oddać osocze? [KORONAWIRUS]

Coraz więcej osób odpowiada na apel Ministerstwa Zdrowia i poszukuje w sieci informacji na temat tego, jak oddać osocze. Przeciwciała zawarte w osoczu wspomagają leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia, dlatego są tak bardzo pożądane. Oddanie osocza przez ozdrowieńców jest bardzo proste. Należy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, najlepiej telefonicznie lub wysyłając wiadomość e-mail. W ten sposób uzgodnimy dogodny dla nas termin zjawienia się w placówce i oddania osocza.

Cztery razy oddał osocze. „To dobry uczynek, może pójdę do nieba”

Dalej procedura jest analogiczna do standardowej ścieżki pobierania osocza. Na miejscu sprawdzony zostanie ogólny stan zdrowia ozdrowieńca. Potem zostanie on poproszony o rejestrację i skierowany na badanie krwi. Gdy uzyskane zostaną wyniki dla próbki krwi, ozdrowieniec zostanie zaproszony na rozmowę z lekarzem i dalej, jeżeli lekarz nie wykluczy tej możliwości, będzie mógł oddać osocze. 

Bezpłatna wizyta lekarska za osocze ozdrowieńca

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się  na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.

Więcej na temat oddania osocza, a także numery telefonów można znaleźć pod tym LINKIEM.

Jak oddać osocze dla chorych na COVID-19 i kto może to zrobić?

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że nie każdy może oddać osocze. Ozdrowieniec musi spełnić kilka kryteriów, tj.:

  • mieć potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
  • przejść leczenie i zostać uznanym za osobę w pełni zdrową,
  • uzyskać dwa ujemne wyniki badania na koronawirusa, a od wykonania ostatniego badania minęło minimum 14 dni,
  • być w wieku 18-60 lat,
  • nie mieć i nie leczyć się z powodu przewlekłych chorób,
  • spełniać wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.

W przypadku kobiet, które były w ciąży albo osób, które w przeszłości miały przetaczaną krew lub jej składniki, będzie konieczne wykonanie dodatkowych badań w Centrum.

Koronawirus. FOR: płaćmy ozdrowieńcom za osocze

Jak czytamy na stronie internetowej krwiodawstwa, osoba, która będzie oddawała osocze, do RCKiK powinna przyjść wyspana oraz wypoczęta. Należy wcześniej zjeść lekkie śniadanie, unikając tłustych produktów takich jak ser żółty, orzechy, potrawy smażone. Przed oddaniem osocza trzeba także wypić dużo płynów (niekoniecznie kawy), najlepiej około 2 litrów. Przed badaniem powinno się także ograniczyć liczbę papierosów.

Osocze: skład właściwości. Czy osocze może wyleczyć COVID-19?

RadioZET.pl/gov.pl/krwiodawstwo.pl