Zamknij

Jak poradzić sobie z irytującym odgłosem cieknącego kranu? Nauka zna już odpowiedź!

Redakcja
08.08.2018 20:47
Jak poradzić sobie z irytującym odgłosem cieknącego kranu? Nauka zna już odpowiedź!
fot. Shutterstock

Nauka nie zawsze zajmuje się tylko przełomowymi odkryciami. Czasem na warsztat badacze biorą nawet najzwyklejsze problemy dnia codziennego.

Też nie możecie znieść odgłosu cieknącego kranu?

To jedna z tych małych rzeczy, którą trudno wytłumaczyć. Dlaczego aż tak irytuje nas niewinny odgłos cieknącego kranu? Badacze z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii postanowili zająć się tą sprawą. Okazuje się, że źródłem dźwięku nie jest odgłos samej kropli wody wpadającej do podstawionego naczynia. Odpowiedź jest dużo bardziej skomplikowana – spadająca kropla wody po prostu tworzy wgłębienie na powierzchni wody w naczyniu, które ją jednocześnie odrzuca, zamieniając w miniaturową kolumnę cieczy. Szybkość odrzutu nie tylko zmienia kształt kropli, ale powoduje też powstanie pęcherzyków powietrza, które zostają uwięzione pod powierzchnią wody. To właśnie one są bezpośrednią przyczyną problemu. Przez chwilę nerwowo drgając pod wodą, wprawiają ją w wibracje, których efektem jest dobrze znany nam odgłos.

Zobacz także

Co jest źródłem dźwięku cieknącego kranu?

Dlaczego naukowcy zajęli się akurat tym tematem? „Po prostu nikt nie znał odpowiedzi. Spałem w domu przyjaciela, który akurat miał problem z przeciekającym dachem. Przez całą noc nie zmrużyłem oka, bo co chwila budził mnie ten okropny dźwięk kropli wody spadającej do wiaderka z wodą. Następnego dnia uderzyło mnie, że choć umiem wytłumaczyć samo zjawisko, nie mam pojęcia, co jest źródłem tego dźwięku. Pozostali koledzy z uczelni również nie umieli mi na to odpowiedzieć. Rozpoczęliśmy więc testy” – tłumaczy pomysłodawca niecodziennego projektu, dr Anurag Agarwal. Odkrycia dokonali z pomocą specjalnej kamery, hydrofonu oraz mikrofonu, którym wielokrotnie nagrywali spadające do wody krople, aby dojść do przyczyny całego zamieszania. Co więc radzą na upiorny odgłos? Zmianę napięcia powierzchniowego wody w podstawionym naczyniu – dobrym rozwiązaniem może być dodanie do niej np. oleju lub sporej ilości płynu do zmywania.

RadioZET.pl/źródło:Mashable/AG

Zobacz także