Zamknij

Jak powstaje największy teleskop na świecie? Poznajcie Gigantyczny Teleskop Magellana! [WIDEO]

Redakcja
16.07.2018 18:35
Jak powstaje największy teleskop na świecie? Poznajcie Gigantyczny Teleskop Magellana! [WIDEO]
fot. YouTube

Projekt ma zostać ukończony w 2022 roku. Gigantyczny Teleskop Magellana powstaje w Chile - jednym z największych wyzwań przy jego budowie jest stworzenie największych zwierciadeł w historii. Niezwykłe wideo pokazuje, jak powstaje jedno z nich!

Jak powstaje Gigantyczny Teleskop Magellana?

Projekt naziemnego teleskopu optycznego ma pozwolić badaczom zajrzeć w najodleglejsze zakamarki kosmosu. Prace nad jego budową trwają w Chile - projekt ma zostać oddany do uzytku w 2022 roku.

588218680_1280x720

Zobacz także

Gigantyczny Teleskop Magellana ma umożliwić obserwacje z dziesięciokrotnie lepszą rozdzielczością, niż te wykonywane z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Mowa więc o ogromnym kroku naprzód nie tylko dla astronomii. Jak powstaje taki olbrzym?

Teleskop będzie się składał z 7 największych w historii zwierciadeł

Jednym z największych wyzwań przy budowie teleskopu jest stworzenie siedmiu gigantycznych luster, które razem pomogą otrzymać pożądaną rozdzielczość. Jak sami widzieliście, nietypowy sposób ich rozmieszczenia (jedno zwierciadło w centrum, pozostałych 6 symetrycznie wokół niego) wymusza wykorzystanie nowatorskich technik topienia i szlifowania szkła.

Zobacz także

Zobacz także

gmt-s5mc-171023-14

Wszystko po to, aby każde miało swoją własną oś symetrii - takie zadanie jeszcze kilkanaście lat temu graniczyło z niemożliwością. Dziś naukowcy odważnie pokonują tę barierę. Każde z olbrzymich luster powstaje z około 17 ton szkła. które po odlaniu musi stygnąć przez aż około pół roku! Dlatego na razie udało się ukończyć ich cztery, przy czym wciąż trwają ostatnie szlify nad piątym zwierciadłem. Wygląda to obiecująco!

RadioZET.pl/źródło:Wired;Mashable/AG

Zobacz także