Zamknij

Im prościej, tym lepiej. Badacze ratują ptaki morskie i żółwie za pomocą LED-ów

Redakcja
13.07.2018 14:53
Im prościej, tym lepiej. Badacze ratują ptaki morskie i żółwie za pomocą LED-ów
fot. Krzysztof Hajduk

Nowy pomysł badaczy zaskakuje prostotą i efektywnością. Aby ocalić ptaki morskie i żółwie przed zaplątaniem się w sieci rybackie, naukowcy chcą przyczepiać do nich zielone diody LED-owe.

Jak ocalić żółwie i ptaki morskie? Wystarczą LED-y!

Zwierzęta morskie często przypadkowo zaplątują się w sieci rybackie. Te, które wpadną w pułapkę, są skazane na powolną śmierć. Aby je ocalić, badacze z Uniwersytetu w Exeter zaproponowali zaskakująco proste rozwiązanie. Do sieci skrzelowych chcą przyczepiać zielone diody LED-owe, które ostrzegałyby i odstraszały żółwie i ptaki morskie. Chcąc sprawdzić efektywność swojego projektu w praktyce, naukowcy porównali ze sobą 114 par sieci z Peru. Wyniki przerosły ich oczekiwania!

Zobacz także

 

Oświetlenie LED-owe ma 85% skuteczności

„Wyniki są bardzo zachęcające. Pokazują, że możemy być w stanie wskazać tanie sposoby zredukowania przyłowu wielu chronionych gatunków, nie blokując przy tym rybakom działalności zarobkowej” – komentował przewodzący badaniom profesor Jeffrey Mangla. W sieciach wyposażonych w zasilane bateriami diody LED znajdowało się 85% mniej kormoranów peruwiańskich niż w tych pozbawionych oświetlenia. Opatrzonych diodami sieci unikały także żółwie morskie – dzięki oświetleniu w rybackie sieci trafia o 64% mniej tych zwierząt.

Wikipedia Commons
fot. Wikipedia Commons

Zobacz także

Zobacz także

Diody LED-owe ratują zwierzętom życie

W zwykłe sieci zaplątywało się średnio po 125 żółwi, podczas gdy w te oświetlone łapało się ich około 60. Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku ptaków, gdzie średnią liczbę 39 złapanych udało się zredukować do zaledwie 6! Co ważne, oświetlenie nie wpływa na wielkość zwyczajowego połowu, a to na pewno pomoże przekonać rybaków do nowego pomysłu. Zespół badaczy już rozpoczął ścisłą współpracę z największymi peruwiańskimi przedsiębiorstwami połowowymi, aby przetestować inne kolory świateł i ich efektywność w przypadku innych zagrożonych gatunków. Trzymamy kciuki!

RadioZET.pl/źródło:KopalniaWiedzy/AG

Zobacz także