Zamknij

Jak rozpoznają się pandy wielkie? Po głosie!

Redakcja
21.09.2018 16:02
Jak rozpoznają się pandy wielkie? Po głosie!
fot. Pixabay

Świat zwierząt kryje wiele zagadek - badacze odkryli, że pandy potrafią rozpoznać swoją płeć na podstawie brzmienia głosu!

Jak pandy rozpoznają inne pandy?

Urocze pandy potrafią rozpoznawać płeć swoich towarzyszy na podstawie tembru ich głosu. Wyniki nowych badań, opublikowanych na łamach "Nature" dowodzą, że właśnie ta umiejętność może być kluczowa dla rozmnażania się tych zwierząt. Naukowcy próbowali lepiej zrozumieć zwyczaje pand wielkich, dlatego sprawdzili również, z jakiej maksymalnej odległości pandy są w stanie wzajemnie się rozpoznawać. Okazuje się, że pandy są w stanie odróżnić przedstawicieli swojego gatunku na podstawie ich głosu z odległości do 20 metrów, natomiast zidentyfikować ich płeć - maksymalnie do 10 metrów.

Zobacz także

Pandy rozróżniają płeć innych pand na podstawie głosu

Według badaczy umiejętność rozróżniania płci na podstawie głosu rozwinęła się ewolucyjnie, aby ułatwić zwierzętom dobieranie się w pary. Zwrócili również uwagę na fakt, że podobne predyspozycje posiadają także i inne gatunki zwierząt, jedynie lepiej rozwinięte. Przykładowo słonie afrykańskie są w stanie rozpoznawać się a także komunikować ze sobą na odległość nawet powyżej kilometra. 

Zobacz także

Jak komunikują się ze sobą zwierzęta?

Co ciekawe, nie wszystkie gatunki komunikują się ze sobą charakterystycznymi, zwierzęcymi odgłosami. Okazuje się, że np. koty używają miauczenia do komunikacji z ludźmi w większym stopniu, niż własnym gatunkiem. Pandy natomiast przywołują innych przedstawicieli swojego gatunku właśnie niskimi porykiwaniami, przypominającymi nieco...beczenie. Ten rytuał godowy jest u pand wielkich niezbędny, aby się wzajemnie znaleźć - badacze opisali też prawdopodobną przyczynę takiego stanu rzeczy. Jest nią to, jak dźwięk rozchodzi się w przestrzeni lasów bambusowych, gdzie można spotkać te zwierzęta. Pandy wielkie na samo jedzenie potrafią przeznaczyć nawet do 16 godzin dziennie!

RadioZET.pl/źródło:BBCNews/AG

Zobacz także