Zamknij

Jak się ubrać na egzamin gimnazjalny 2019 i co założyć w dniu egzaminu ósmoklasisty?

Karolina Piotrowska
01.04.2019 15:25
Jak się ubrać na egzamin gimnazjalny 2019 i co założyć w dniu egzaminu?
fot. Tomasz Czachorowski/Polska Press/East News

Wielu uczniów bardzo stresuje się przed egzaminami kończącymi naukę w danej szkole. Często zastanawiają się, jak się ubrać na egzamin gimnazjalny lub egzamin ósmoklasisty i czy w dni przeprowadzania testów obowiązuje strój galowy. Sprawdzamy, czy są jakieś wymagania co do stroju na egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty oraz jak najlepiej ubrać się w dniu egzaminu.

Egzamin gimnazjalny 2019 - jak ubrać się na egzamin gimnazjalny? Czy obowiązuje strój galowy na egzaminie gimnazjalnym i egzaminie ósmoklasisty? Te i podobne pytania za każdym razem dręczą wielu uczniów, a także ich rodziców. Często zdarza się, że to nauczyciele sugerują, w co powinni być ubrani uczniowie, jednak w tej chwili "moda uczniowska" rządzi się swoimi prawami. W co powinniśmy ubrać się na egzamin gimnazjalny 2019 lub egzamin ósmoklasisty 2019? Sprawdzamy, jakie zasady obowiązują obecnie w szkołach.

» Egzamin ósmoklasisty 2019 - jak będzie wyglądał? [PRZYKŁADOWE ARKUSZE PDF]

Jak ubrać się na egzamin gimnazjalny 2019/egzamin ósmoklasisty 2019?

W szkołach od wielu lat obowiązują zasady, które definiują strój na egzamin gimnazjalny/egzamin ósmoklasisty lub inne ważne wydarzenia. Najczęściej zalecanym strojem dla chłopców są ciemne spodnie i biała koszula lub garnitur, a dla dziewcząt granatowa lub czarna spódnica i podobnie jak u płci przeciwnej - biała koszula.

Zagrożone matury to nie wszystko? ZNP szykuje kolejną broń

Wszystko zależy również od rodzaju placówki oraz od obecnie panującej wśród uczniów mody. Obecnie dziewczęta bardzo często decydują się na założenie jednolitej sukienki w białym, czarnym, szarym lub granatowym kolorze lub rezygnują ze spódnicy na rzecz spodni w podobnych kolorach.

Częściej ze strojem na egzamin gimnazjalny/egzamin ósmoklasisty problem mają chłopcy. Jeśli chodzi o wygodę podczas pisania testu, najczęściej zamiast garnituru zakładają ciemne spodnie i jasną koszulę, a dodatkowo rezygnują z marynarki.

» Egzamin gimnazjalny 2019 - TERMIN: kiedy się odbędzie? [DATA, TERMINARZ]

Jaki strój na egzamin gimnazjalny/ósmoklasisty będzie odpowiedni? [WYMAGANIA]

W niektórych szkołach można spotkać się także ze specjalnymi wymaganiami co do stroju na egzamin gimnazjalny/ósmoklasisty. W takim przypadku uczniowie muszą się do nich zastosować i ubrać się na egzamin według panujących w danej placówce zasad. Jeśli w szkole obowiązują mundurki, to najczęściej również na egzamin gimnazjalny/ósmoklasisty uczniowie muszą je założyć. Bardzo często na egzaminach wymagany jest mundurek w specjalnej galowej wersji, jeśli w danej placówce obowiązuje taki strój lub przynajmniej jeden element nawiązujący do oficjalnego stroju szkolnego. Mogą to być np. tarcze lub apaszki w kolorach szkoły.

» Egzamin ósmoklasisty 2019 - POPRAWKA: kiedy jest i dla kogo dodatkowy termin?

Jak widać, wszystko zależy od zwyczajów przyjętych w danej placówce. Jest jednak bardzo dużo możliwości, żeby ubrać się na egzamin gimnazjalny/ósmoklasisty elegancko i wciąż zachować obowiązujące zasady. Niezmiennie jednak od lat królują kolory biały, czarny i granatowy podczas takich wyjątkowych uroczystości szkolnych jak np. rozpoczęcie roku.

RadioZET.pl/KP