Zamknij

Jak wygląda Ziemia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? NASA transmituje na żywo! [WIDEO]

Redakcja
23.07.2018 13:34
Jak wygląda Ziemia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? NASA transmituje na żywo! [WIDEO]
fot. NASA mat. prasowe

NASA chce, abyś poczuł się jak astronauta – naukowcy transmitują na żywo widok z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak wygląda Ziemia z takiej perspektywy? Robi wrażenie!

Jak wygląda Ziemia z kosmosu?

Pierwsze turystyczne loty w kosmos firma Blue Origin zamierza uruchomić już w przyszłym roku. Podobny plan chce zrealizować w 2025 roku Roskosmos. Zanim jednak pierwsi kosmiczni turyści opuszczą Ziemię, jej widok z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jest zarezerwowany dla astronautów. ISS gościł wprawdzie w 2001 roku na pokładzie milionera Dennisa Tito, jednak tygodniowe wakacje za cenę, bagatela, 20 milionów dolarów to coś, na co większość z nas nie może sobie pozwolić. Nie oznacza to jednak, że nie dowiemy się, jak wygląda Ziemia z kosmosu. Dzięki eksperymentalnemu programowi NASA High Definition Earth Viewing (HDEV) możemy sami poczuć się jak członkowie załogi ISS.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Jak działa kamera w kosmosie?

Umożliwia to zestaw czterech kamer wysokiej jakości, rejestrujących na żywo kosmiczne widoki. Mogą pracować tylko pojedynczo, a każda została ustawiona pod innym kątem, co gwarantuje większą różnorodność przygotowywanych materiałów. Choć w ten sposób NASA chce przy okazji podarować każdemu jego kawałek kosmosu, prawdziwym celem programu jest sprawdzenie, w jakich okolicznościach nagrywany obraz traci ostrość i jaki wpływ ma na to promieniowanie kosmiczne. To cenne informacje dla inżynierów NASA, którzy wciąż pracują nad urządzeniami dostosowanymi do warunków mikrograwitacji. Transmisja odbywa się na żywo, przez całą dobę. Krótkie przerwy następują tylko podczas zamiany kamer oraz wtedy, kiedy ISS znajduje się poza zasięgiem satelity. 

Zobacz także

Zobacz także

Jak wygląda życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

ISS to spełnienie marzeń i naukowców o stałym pobycie człowieka w przestrzeni kosmicznej. Choć nie dokonano tam jeszcze żadnego naprawdę przełomowego odkrycia, prowadzone na stacji eksperymenty w warunkach mikrograwitacji pozwalają nam stopniowo dowiedzieć się coraz więcej na temat historii kosmosu, a także wpływu braku grawitacji i promieniowania kosmicznego na ludzkie ciało. To tam rok spędził amerykański astronauta Scott Kelly, który niedawno wydał książkę „Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć”, w której opisuje swoje wspomnienia z pobytu na ISS.

Zobacz także

obamakelly

Dzięki badaniom, którym regularnie poddawano Kelly'ego, wiemy już, jak tak długi czas w pozaziemskich warunkach długoterminowo wpływa na nasz organizm. Mężczyzna ma zmiany nawet w swoim genomie! Znacząco wzrosły też jego szanse na wystąpienie nowotworów.

instax

Na szczęście nie wszyscy musimy się aż tak poświęcać dla odrobiny kosmicznych widoków. Robią wrażenie!

insta

RadioZET.pl/AG

Zobacz także