Zamknij

Jak zrobić zakwas z buraków na barszcz czerwony? [PRZEPIS MAGDY GESSLER]

23.12.2020 14:48
Jak zrobić zakwas z buraków na barszcz czerwony? [PRZEPIS MAGDY GESSLER]
fot. Shutterstock

Zakwas na barszcz czerwony z buraków to jeden z tych przepisów, które przydadzą się podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób myśli, że zakwas z buraków na barszcz jest bardzo trudny do zrobienia. Poniżej znajdziecie prosty przepis, jak szybko zrobić zakwas z buraków na wigilijny barszcz czerwony.

Zakwas z buraków na barszcz czerwony - jak zrobić i co to jest? Jak szybko zrobić zakwas na barszcz czerwony z buraków w domu? Poniżej podajemy wszystkie najważniejsze informacje o tym, jak zrobić zakwas z buraków na barszcz czerwony w domu, a także dokładną listę składników oraz opis, jak przygotować go samodzielnie krok po kroku.

Zupa grzybowa na Wigilię - PRZEPISY na zupę grzybową Gessler, Wachowicz

Jak zrobić zakwas z buraków na barszcz czerwony i co to jest?

Zakwas buraczany na barszcz czerwony to klarowny, ciemnofioletowy płyn, który powstaje w procesie kiszenia buraków. W czasie fermentacji, bakterie kwasu mlekowego rozkładają zawarty w burakach cukier i przekształcają go do kwasu mlekowego. To właśnie on chroni warzywa przed zepsuciem, pozwala im zachować cenne wartości odżywcze i nadaje charakterystycznego dla kiszonek smaku.

Potrawy wigilijne: nowoczesne - PRZEPISY na dania w nowej odsłonie

Bardzo często w sklepach możemy kupić gotowy zakwas z buraków na czerwony barszcz wigilijny, jednak warto przygotować go samemu w domu. Przepis jest bardzo prosty, a smak naszego czerwonego barszczu na domowym zakwasie z buraków będzie zdecydowanie lepszy.

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię

Zakwas na barszcz czerwony z buraków - przepis Magdy Gessler

Jeden z najpopularniejszych przepisów na zakwas na barszcz czerwony z buraków to ten stworzony przez Magdę Gessler. Warto pamiętać, że wszystkie składniki zakwasu z buraków powinny znajdować się pod powierzchnią płynu, aby uniknąć rozwoju pleśni. Warto po prostu obciążyć składniki np. talerzykiem, by nie wypływały na powierzchnię (podobnie jak to się robi, przy kiszeniu ogórków).

Potrawy wigilijne - przepisy Magdy Gessler na święta Bożego Narodzenia

Składniki, które będą potrzebne do zrobienia zakwasu z buraków na czerwony barszcz wigilijny:

  • 1 kg buraków (to mniej więcej 4 duże buraki)
  • 5 szklanek wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • garść kminku
  • 3 ziarenka ziela angielskiego
  • kromka razowego chleba na zakwasie

Aby przygotować zakwas na barszcz czerwony z buraków, na początku należy zagotować wodę z cukrem i solą, a następnie wystudzić. W tym czasie możemy obrać buraki i pokroić je na cienkie plasterki. Czosnek należy obrać i również pokroić na plasterki.

Sałatka na święta - PRZEPIS na łatwe i pyszne sałatki na Wigilię i Boże Narodzenie

W kamiennym garnku ułożyć buraki, dodać przyprawy i zalać przygotowaną wcześniej wodą, tak aby wszystkie buraki znajdowały się pod powierzchnią. Dodać kromkę chleba razowego na zakwasie (przyspieszy on proces fermentacji).

Garnek należy przykryć gazą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 4-5 dni.

Gotowy zakwas na barszcz czerwony z buraków należy przelać przez lejek wyłożony gazą do butelek. Należy przechowywać go w lodówce maksymalnie do dwóch tygodni.

Barszcz czerwony wigilijny na zakwasie Magdy Gessler [TRADYCYJNY PRZEPIS]

RadioZET.pl