Zamknij

Jaki patent na upały dla zwierzaków w zoo? Zdrowe lody rybne i owocowe!

Redakcja
09.08.2018 16:07
Jaki patent na upały dla zwierzaków w zoo? Zdrowe lody rybne i owocowe!
fot. Warszawskie ZOO

Upały doskwierają także zwierzętom. Pracownicy ogrodów zoologicznych mają jednak swoje sposoby na walkę z gorącem – to m.in. zdrowe, chłodne przysmaki!

Jak pomóc zwierzętom znosić wysokie temperatury?

Mamy nadzieję, że o takich oczywistościach jak stały dostęp do wody nie trzeba nikomu wspominać. Pracownicy warszawskiego ogrodu zoologicznego mają też kilka innych patentów na to, jak pomóc zwierzakom przetrwać kolejne upalne dni. Jeśli i wy lubicie zmrożone przysmaki na wysokie temperatury, ich pomysł ze zdrowymi lodami powinien przypaść wam do gustu. Dostają je niedźwiedzie polarne – nie są to jednak żadne kaloryczne przekąski, a po prostu zamrożone w wodzie owoce, takie jak np. mango, jabłka, porzeczki czy agrest. Pycha!

Zobacz także

38036945_2006173976089213_5032635282072010752_o
fot. Warszawskie ZOO

Jak zwierzęta w zoo znoszą upały?

Białe misie dostają swoją porcję chłodnych słodkości rano i wieczorem, kiedy i tak się kąpią. Dzięki temu ich opiekunowie mają pewność, że podopieczni się nie przeziębią, a same niedźwiedzie uwielbiają bawić się topniejącymi kostkami lodu i wyjadać z nich owoce. Z kolei foki zdecydowanie bardziej gustują w mrożonych rybnych kąskach – do wyboru mają lody z ugotowanej galarety rybnej oraz mrożone ryby w kostkach. Lodowata dieta to niejedyny sposób na walkę z upałami. Zoo dba też o swoje zwierzaki na inne sposoby. „Nasze niedźwiedzie polarne mają stały dostęp do klimatyzowanego pomieszczenia. Mogą się w nim chłodzić, kiedy chcą” – opowiadał w rozmowie z PAP kierownik działu hodowli stołecznego ogrodu zoologicznego Ryszard Topola.

plazing

Zobacz także

Jak zwierzęta się chłodzą?

Foki również lubią podczas upałów schować się w basenie z chłodną wodą. Z kolei renifery, które chłodzą się przez nogi, wolą kurtyny wodne i tzw. taplawiska. Jak tłumaczyła w rozmowie z PAP Joanna Kij, specjalistka ds. marketingu we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, są to specjalne ścieżki w ziemi wypełnione wodą. Jeszcze inny sposób wybrały sobie słonie indyjskie, którym upały niestraszne, o ile mają dostęp do regularnych kąpieli i wodnych natrysków. Po ich zakończeniu lubią też obsypywać się piaskiem, co dodatkowo chroni ich skórę przed słońcem.  

Zobacz także

Zobacz także

Niektóre zwierzaki uwielbiają upały

Rekordowo wysokie temperatury nie wszystkim przeszkadzają. Są i takie zwierzęta, które wręcz się z nich cieszą. Jednym z takich gatunków jest afrykański żółw pustynny, który wedle słów Pani Joanny „wręcz biega z radości”. Upał nie przeszkadza także mangabom rudoczelnym, rasie małp pochodzących z Afryki Zachodniej. Trudno się dziwić!

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Zobacz także