Zamknij

Jakie czasy pamięta powiedzenie: Tylko świnie siedzą w kinie? [MILIONERZY]

Jolanta Waligóra
25.07.2019 11:21
Jakie czasy pamięta powiedzenie: Tylko świnie siedzą w kinie? [MILIONERZY]
fot. Player.pl

Z jakich czasów jest powiedzenie: Tylko świnie siedzą w kinie, co bogatsze, to w teatrze? Takie pytanie za 10 000 zł usłyszał jeden z graczy teleturnieju "Milionerzy". W tym artykule znajdziecie poprawną odpowiedź, wyjaśnienie, a także dowiecie się, czy uczestnik zaznaczył poprawnie i pozostał w dalszej grze o milion.

Jakie czasy pamięta powiedzenie: Tylko świnie siedzą w kinie, co bogatsze, to w teatrze? "Milionerzy". Tak brzmiało pytanie za 10 000 zł. Sprawdzamy prawidłową odpowiedź, przedstawiamy szczegółowe informacje i wyjaśniamy, co oznacza to powiedzenie.

Tylko świnie siedzą w kinie, co bogatsze, to w teatrze - z jakich to czasów?

Pytanie za 10 000 zł, z jakich czasów jest powiedzenie: Tylko świnie siedzą w kinie, co bogatsze, to w teatrze, sprawiło uczestnikowi teleturnieju niemałą zagwozdkę. Tradycyjnie gracz do wyboru miał cztery warianty odpowiedzi. Oto one:

A - I wojny światowej

B - wojny polsko-bolszewickiej

C - II wojny światowej

D - powstania styczniowego

Uczestnik od razu przyznał, że słyszał już to powiedzenie. Musi sobie tylko przypomnieć, gdzie je słyszał i przede wszystkim w jakim kontekście. Gracz początkowo odrzucił powstanie styczniowe, tłumacząc, że okres powstania styczniowego to nie był okres, kiedy kina były popularne, o ile w ogóle były. Uczestnik dodał, że najbardziej skłania się ku zaznaczeniu odpowiedzi C, czyli II wojny światowej. Według niego jest ona najbardziej prawdopodobna. Ostatecznie uczestnik poszedł za głosem swojej intuicji i zaznaczył odpowiedź C.

Jakie czasy pamięta powiedzenie: Tylko świnie siedzą w kinie? [MILIONERZY]

Prawidłową odpowiedzią na pytanie z "Milionerów", z jakich czasów jest powiedzenie: Tylko świnie siedzą w kinie, jest odpowiedź C, czyli II wojna światowa. Uczestnik teleturnieju zaznaczył zatem dobrze i pozostał w dalszej grze o milion.

Co nawijamy na uszy, jak wstawiamy bajer? Pytanie i odpowiedź [MILIONERZY]

Polska podziemna prowadziła akcję przeciwko kolaborantom kulturalnym. Starała się też doprowadzić do sparaliżowania hitlerowskiej propagandy. Stąd też m.in. takie hasło - wyjaśnił prowadzący teleturniej "Milionerzy", Hubert Urbański.

"Tylko świnie siedzą w kinie" to tytuł artykułu, który ukazał się 5 marca 1942 roku w "Biuletynie Informacyjnym". Autorem tekstu najprawdopodobniej był Aleksander Kamiński, m.in. założyciel i komendant główny Organizacji Małego Sabotażu "Wawer". Organizacja stawiała sobie za cel pobudzenie oporu społecznego przez akcje sabotażowe, takie jak kolportaż ulotek, wybijanie witryn fotografów, którzy wystawiali zdjęcia okupantów, czy zagazowywanie sal kinowych, w których wyświetlane były propagandowe filmy, silnie cuchnącymi substancjami.

RadioZET.pl/JW