Zamknij

Jan Olszewski nie żyje. Kim był były premier Polski i dlaczego zmarł? [WIEK, RODZINA, ŻYCIORYS]

Redakcja
08.02.2019 10:08
Jan Olszewski nie żyje. Kim był były premier? Dlaczego zmarł?
fot. Piotr Gamdzyk/Reporter/ East News

Jan Olszewski nie żyje - poinformował Polską Agencję Prasową Antoni Macierewicz. Olszewski był politykiem, prawnikiem i adwokatem. Przez kilka miesięcy stał też na czele polskiego rządu. Przedstawiamy sylwetkę Jana Olszewskiego: kim był były polski premier?

Kim był Jan Olszewski? Jakie funkcje pełnił? Przybliżamy życiorys Jana Olszewskiego, polityka związanego z Porozumieniem Centrum i Ruchem Odbudowy Polski. 

Kim był Jan Olszewski? Życiorys, wiek

Jan Olszewski to były polski polityk, adwokat i publicysta. W trakcie II wojny światowej zaangażował się w walkę z okupantem - m.in. działał w Szarych Szeregach. Jan Olszewski walczył w Powstaniu Warszawskim, a w okresie PRL zaangażował się w działalność opozycji demokratycznej. 

Jan Olszewski był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, a w latach 1989-1991 sprawował funkcję zastępcy prezesa Trybunału Stanu. Od 6 grudnia 1991 roku Jan Olszewski stanął na czele nowego rządu. Stracił funkcję premiera po tym jak 5 czerwca 1992 roku Sejm przegłosował wotum nieufności. Było to konsekwencją prac ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza przy ustawie lustracyjnej. Jan Olszewski zmarł w wieku 89 lat. 

>> Nie żyje Jan Olszewski. Były premier miał 89 lat

Jan Olszewski: rodzina 

Jan Olszewski miał żonę Martę. Marta Olszewska to dziennikarka i działaczka opozycji demokratycznej w PRL. W czerwcu 2006 otrzymała od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Dlaczego zmarł Jan Olszewski? 

Jan Olszewski kilka dni temu trafił do szpitala po tym jak zemdlał w domu. Od tamtej pory nie było z nim kontaktu. Olszewski przebywał na OIOM-ie. Od czasu gdy trafił na oddział nie było z nim kontaktu. Przyczyny śmierci Jana Olszewskiego w tym momencie nie są znane. 

RadioZET.pl/wyborcza.pl/PZ