Zamknij

Janusz Kozioł nie żyje. Kim był znany lektor filmowy? [ŻYCIORYS, FILMOGRAFIA]

Redakcja
18.01.2019 12:12
Janusz Kozioł nie żyje. Kim był znany lektor filmowy? [ŻYCIORYS, FILMOGRAFIA]
fot. Youtube screen

Janusz Kozioł nie żyje. Legendarny polski lektor zmarł w piątek, 18 stycznia 2019 po długiej i bardzo ciężkiej chorobie. Miał 68 lat. Informację o śmierci lektora przekazał serwis polscylektorzy.pl. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zmarłego Janusza Kozioła.

Nie żyje Janusz Kozioł. Kim był legendarny polski lektor, który od lat zmagał się z bardzo ciężką chorobą? Przedstawiamy biografią i najważniejsze osiągnięcia artysty.

Janusz Kozioł - przyczyny śmierci lektora

Janusz Kozioł nie żyje. Lektor zmarł w piątek, 18 stycznia 2019 roku o godzinie 10:00 rano po długiej i bardzo ciężkiej chorobie. Miał 68 lat. Janusz Kozioł od lat zmagał się z SLA - stwardnieniem zanikowym bocznym opuszkowym. Choroba zaatakowała narząd mowy i funkcje oddechowe. Potem pojawiły się kłopoty z jedzeniem, przełykaniem, a w końcu z oddychaniem. Ostatnio lektor był w ciężkim stanie i walczył o życie. Niestety, nie udało się mu pokonać choroby. Informację o śmierci przekazał serwis polscylektorzy.pl.

» Stwardnienie zanikowe boczne - choroba, na którą cierpiał Stephen Hawking «

"Drodzy, Musimy Wam przekazać smutną, wstrząsającą wiadomość. Janusz Kozioł nie żyje. "Nie wiadomo, dlaczego choroba się pojawia i nie ma na nią lekarstwa. Pozostaje tylko cud" – pisał Janusz Kozioł w czasie, gdy nie mógł już mówić. Cud nie nastąpił… Dziś o 10-tej lektor przegrał walkę o każdy oddech. Jego głos pozostanie z nami na zawsze. Redakcja łączy się z Rodziną w głębokim smutku." - czytamy na fanpage'u Polscylektorzy.

Janusz Kozioł - kim był znany polski lektor? [ŻYCIORYS, FILMOGRAFIA]

Janusz Kozioł, a właściwie Włodzimierz Kozioł urodził się 1 września 1950 roku w Warszawie. Z zawodu był oficerem Wojska Polskiego (czołgistą). Do wojska trafił przypadkiem po maturze. Był absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej.

Od 1973 Janusz Kozioł pracował jako lektor. Na początku kariery zawodowej był spikerem Polskiego Radia. Od lat 80-tych czytał na antenach wszystkich stacji telewizyjnych w kraju. Jak informuje portal polscylektorzy.pl, na koncie miał ogromną liczbę "szeptanek" zarówno do filmów, jak i seriali, m.in. "Pulp Fiction", "Czas apokalipsy", "Blues Brothers", "W imię ojca" czy "Podejrzani".

W 2016 roku Janusz Kozioł zachorował na stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe. W styczniu 2019 zorganizowano zbiórkę pieniędzy na jego leczenie, w której zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Niestety lektor nie zdołał pokonać ciężkiej choroby.

RadioZET.pl/JW