Zamknij

Jeden z najrzadszych gatunków ptaków jednak nie wyginął!

Redakcja
24.08.2018 16:30
Jeden z najrzadszych gatunków ptaków jednak nie wyginął!
fot. Matthew Gardner/ Kowalik Bahamski

Świetna informacja ze świata zwierząt - gatunek uznany za stracony jednak nie wyginął! Znowu widziano kowalika bahamskiego. 

Kowalik bahamski jednak nie wyginął

Zanim jakiś gatunek uznamy za stracony, najpierw badacze robią wszystko, aby upewnić się, że naprawdę wymarł. Niestety, po przejściu huraganu Matthew przez Bahamę w 2016 roku nie udało się dostrzec ani jednego kowalika bahamskiego, jednego z najrzadszych gatunków ptaków zachodniej półkuli świata. To tzw. gatunek endemiczny, czyli taki, który występuje wyłącznie na niewielkim obszarze w danym kraju. W tym wypadku cała populacja gnieździła się na terenie sosnowego lasu na Bahamie, stąd uznano, że potężny huragan mógł zabić wszystkie osobniki.

Zobacz także

To nadal jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie

Populacja kowalików bahamskich systematycznie zmniejszała się już od lat 50., m.in. ze względu na zbyt ekspansywną wycinkę drzew z zamieszkałego przez nie lasu. Ich gniazda regularnie niszczyły też kolejne huragany, które intensywność znacznie nasiliła się w ostatnich latach. Tym większa była radość ornitologów, kiedy udało im się jednak odnaleźć najprawdopodobniej ostatnie już sztuki niezwykłych ptaków. "Przemierzaliśmy las od sześciu tygodni i niemal straciliśmy nadzieję. Nagle usłyszeliśmy charakterystyczny odgłos kowalika. Nie da się go z niczym pomylić" - podekscytowany opowiadał jeden z członków ekspedycji poszukiwawczej, Matthew Gardner. 

skynews-bahama-nutsack-university_4399049
fot. Matthew Gardner

Zobacz także

Czy uda się ocalić kowaliki bahamskie?

Kowaliki udało się dostrzec łącznie 11 razy, z czego raz widziano aż dwa ptaki na raz. Niestety, jest też zła informacja - badacze nie wykluczają, że te dwa osobniki mogą być ostatnimi żyjącymi kowalikami. Pomimo trudnych warunków zamierzają więc zrobić absolutnie wszystko, co mogą, aby ocalić jeden z najrzadszych gatunków ptaków na świecie.

RadioZET.pl/źródło:Independent/AG