Zamknij

Aż 14 polskich uczelni trafiło do tegorocznego zestawienia najlepszych. Sprawdź, które!

Redakcja
12.06.2018 13:13
Aż 14 polskich uczelni trafiło do tegorocznego zestawienia najlepszych. Sprawdź, które!
fot. Adam Jankowski/EastNews

Najlepszą uczelnią w Polsce pozostaje Uniwersytet Warszawski. Tegoroczne zestawienie najbardziej prestiżowych uczelni na świecie QS World University Ranking uwzględniło aż 14 polskich uniwersytetów.

Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie

QS World University Ranking to jedno z czterech najbardziej prestiżowych zestawień najlepszych uczelni na świecie. Znaleźć się na liście wybranych mogą tylko te uniwersytety, na których studiują najlepsi. Wyboru dokonuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Czołówkę zestawienia tradycyjnie okupują amerykańskie uczelnie. Zaszczytne, pierwsze miejsce w rankingu przypadło Massachusetts Institute of Technology (MIT), a za nim plasują się: Stanford University i Harvard University. Tuż za podium znalazł się California Institute of Technology (Caltech). Na piątym miejscu jest brytyjski Oxford. Za najlepszą uczelnię w Polsce uznaje się z kolei Uniwersytet Warszawski, który awansował do czwartej setki, zajmując 394. miejsce na liście.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

14 polskich uczelni w zestawieniu QS World University Ranking

W ubiegłym roku UW udało się zająć „tylko” 411. miejsce – tegoroczny awans uczelnia może więc świętować z satysfakcją. Do czwartej setki dołączył także Uniwersytet Jagielloński, który sam obecnie znajduje się na 461 miejscu. Na liście znalazły się też inne, polskie uczelnie, które już wcześniej wymieniano w rankingu. Należą do nich: Politechnika Warszawska (przedział miejsc 601-650), Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (miejsce 801), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska (przedział miejsc 801-1000).

Jan Bielecki/EastNews
fot. Jan Bielecki/EastNews

Zobacz także

Zobacz także

W tegorocznym zestawieniu uwzględniono także te polskie uczelnie, które na listę trafiły po raz pierwszy. Wśród nich znalazły się Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Śląski (przedział miejsc 901-1000). Ich studentom oraz wykładowcom gratulujemy!

Na jakiej podstawie wybiera się uczelnie, które trafiają do rankingu QS?

Liczy się kilka kryteriów, takich jak reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Każdego roku firma Quacquarelli Symmonds publikuje trzy osobne zestawienia oceniające: całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów. Całe zestawienie znajdziecie na tej stronie.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce

Zobacz także