Zamknij

Jesień 2019 - kiedy pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej? [DATA]

Jolanta Waligóra
23.09.2019 08:40
Jesień 2019 - kiedy pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej? [DATA]
fot. PIXABAY

Kiedy pierwszy dzień jesieni 2019 kalendarzowej i astronomicznej? Nowa pora roku tradycyjnie rozpocznie się we wrześniu. To właśnie w tym miesiącu pożegnamy upalne lato i powitamy jesień. Szczegółowe informacje i datę pierwszego dnia jesieni w 2019 roku, można znaleźć poniżej.

Pierwszy dzień jesieni 2019 - kiedy jest kalendarzowy początek jesieni, a kiedy astronomiczny? Czy dni te wypadają w tym samym terminie? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jesień w 2019 roku.

Pierwszy dzień jesieni 2019 - kiedy kalendarzowy początek jesieni? 

Choć data pierwszego dnia jesieni jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku na przełomie sierpnia i września wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jesień. W 2019 roku, jak i w poprzednich latach, nowa pora roku rozpoczyna się 23 września. Tym razem będzie to poniedziałek. 

Równonoc jesienna 2019 - kiedy jest przesilenie jesienne? [DATA]

Jesień kalendarzowa 2019 tradycyjnie będzie trwać przez trzy miesiące, aż do soboty, 21 grudnia. To właśnie w ten dzień rozpocznie się zima.

Kiedyś pierwszy dzień jesieni obchodzony był bardzo uroczyście. Tego dnia zostawiano na polu kilka nieskoszonych kłosów po to, by ziemia nie była całkowicie pozbawiona ziarna, a resztę chowano do świątyni. Kilka dni przed początkiem tej pory roku przed posągiem Świętowita (boga urodzaju i wojny) stawiano także kielich z pitnym miodem. Jeśli napój został nietknięty, oznaczało to obfite plony. Ponadto w pierwszy dzień jesieni ludzie dziękowali bóstwom za zbiory z pól i prosili o obfite plony w następnym roku. Organizowali także huczne zabawy.

Współcześnie w okolicach jesieni obchodzi się  dożynki. Uroczystościom zazwyczaj przewodzi Starosta i Starościna dożynkowi. Na początku wznoszone są specjalne wieńce wykonane ze zbóż, kłosów oraz polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, którego funkcję najczęściej pełni kapłan (religijne) lub przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej (świeckie). Później składane są symboliczne dary z najnowszych plonów. Zwieńczeniem dożynek jest najczęściej festyn ludowy.  

Jesień 2019 - kiedy jest astronomiczny początek jesieni? [DATA]

Pierwszy dzień jesieni 2019 astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada na ten sam termin. W tym roku jednak rozpoczną się w tym samym dniu. Oznacza to, że zarówno początek jesieni 2019 kalendarzowej, jak i pierwszy dzień jesieni 2019 astronomicznej przypadnie na poniedziałek, 23 września.

Pierwszy dzień tej pory roku to dzień tak zwanej równonocy jesiennej 2019. Jest to moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tego momentu Słońce mocniej będzie oświetlać jedną półkulę Ziemi od drugiej. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Po dacie równonocy jesiennej dnie stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.

RadioZET.pl/JW