Zamknij

Jest nadzieja dla łazika NASA! Curiosity przesłał kolejne zdjęcia

Redakcja
19.10.2018 19:28
Jest nadzieja dla łazika NASA! Curiosity przesłał kolejne zdjęcia
fot. NASA mat. prasowe

Łazik przestał odpowiadać po potężnej burzy piaskowej, jaka miała miejsce na Marsie kilka miesięcy temu. Inżynierowie NASA nie zamierzają się jednak poddać. Dzięki zapasowemu komputerowi pokładowemu udało się nawiązać kontakt z Curiosity!

Misja ratunkowa łazika Curiosity NASA

Wydawało się, że to już koniec. Przebywający od 6 lat na Marsie łazik Curiosity kilka miesięcy temu stracił kontakt z naszą planetą. Wszystko z powodu potężnej burzy piaskowej, która szalała na Czerwonej Planecie. Przykrycie łazika piaskiem odcięło maszynie dostęp do światła słonecznego, przez co jej akumulator nie był się w stanie ładować. NASA postawiło na cierpliwość. Coraz większe przejaśnienia, jakie miały miejsce nad ostatnią potwierdzoną lokalizacją łazika sprawiły, że bateria była w stanie uzupełnić zapasy energii na tyle, aby udało się nawiązać kontakt z maszyną. Pomógł system anten Deep Space Network, który służy do wymiany komend i informacji z sondami planetarnymi.  

cur
fot. NASA mat. prasowe

Zobacz także

Zobacz także

Łazik Curiosity przesłał nowe zdjęcia

Taktyka się opłaciła - dzięki zapasowemu komputerowi pokładowemu A-side naukowcom nie tylko udało się nawiązać kontakt z maszyną, aby zdiagnozować jej obecny stan. Curiosity był w stanie przesłać zdjęcia z obecnej lokalizacji. Jeśli dziwi was nieco ich jakość i czarno-białe barwy warto wspomnieć, że maszyna wykorzystała kamerę, której ostatni raz użyła w...2013 roku. To daje nadzieję na naprawienie łazika w takim stopniu, aby był w stanie ponownie uruchomić nowocześniejsze urządzenia pokładowe. Trzymamy kciuki!

RadioZET.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także