Zamknij

Józef Iwulski: kim jest nowy prezes Sądu Najwyższego?

Redakcja
03.07.2018 18:35
I Prezes Sądu Najwyższego Józef Iwulski
fot. STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS

Kim jest Józef Iwulski - nowy prezes Sądu Najwyższego? To on został ogłoszony następcą Małgorzaty Gesrdorf po spotkaniu byłej prezes SN z Andrzejem Dudą.

Józef Iwulski został nowym prezes Sądu Najwyższego. Został wskazany na następcę Małgorzaty Gersdorf zarówno przez nią samą, jak i prezydenta Dudę. Kim jest Iwulski i co o nim wiemy?

Sędzia Józef Iwulski - nowy prezes Sądu Najwyższego

We wtorek 3 lipca w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf, Prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józefa Iwulskiego oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego Marka Zirk-Sadowskiego

Jeszcze przed spotkaniem Gersdorf wydała zarządzenie o wyznaczeniu jako kierującego pracą SN prezesa Józefa Iwulskiego na czas jej nieobecności, o czym poinformowała prezydenta. Ostatecznie, po spotkaniu prezydencki minister Paweł Mucha wydał oświadczenie, w którym poinformował, że "wolą prezydenta było to, aby najstarszy stażem sędzia, Józef Iwulski, od jutra wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN".

Do niedawna obok nazwiska Iwulskiego wśród kandydatów na stanowisko prezesa SN wymieniany był również sędzia Krzysztof Staryk. Jak mówiło się nieoficjalnie, to jego miał widzieć na obsadzanym stanowisku prezydent. Ostatecznie i on, i była prezes SN, wskazali Iwulskiego.

Kim jest Józef Iwulski, następca Małgorzaty Gersdorf?

Ten 66-letni sędzia ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, przez wiele lat był sędzią w Krakowie. W latach 80. działał w Solidarności oraz uczestniczył w pracach powołanej Centralnej Komisji Ustawodawczej przy Solidarności. Od 1990 roku jest sędzią Sądu Najwyższego. W latach 1994-2002 był członkiem KRS, od 1998 r. wiceprzewodniczącym. W 2002 prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Orderem Odrodzenia Polski. Specjalizuje się w prawie pracy i ubezpieczeń. społecznych i prawie cywilnym procesowym. Przez lata napisał kilka książek na ten temat.

Prezydent Andrzej Duda 2 lata temu mianował go na Prezesa Izby Pracy. Jeszcze w listopadzie 2017 roku informował, że nie będzie prosić prezydenta o przedłużenie swojej kadencji. Zgodnie z oświadczeniem majątkowym za rok 2017 jego majątek wynosi około 850 000 złotych.

RadioZET.pl

Józef Iwulski kim jest; Józef Iwulski SSN; Józef Iwulski sędzia