Zamknij

Julian Assange: kim jest redaktor WikiLeaks i za co został aresztowany?

Paweł Żurek
11.04.2019 16:17
Julian Assange: kim jest redaktor WikiLeakS i za co został aresztowany?
fot. PAP/EPA

Julian Assange, twórca WikiLeaks i sprawca największego wycieku danych wojskowych i dyplomatycznych w historii USA został aresztowany. Sprawdzamy kim jest Julian Assange, za co został aresztowany i co dokładnie opublikowało WikiLeaks. 

Julian Assange: kim jest? Dlaczego został aresztowany? Co łączy Assange'a z Wikileaks? Sprawdzamy kim jest haker i informatyk, który stał za największym wyciekiem danych dyplomatycznych w historii USA. 

>> Twórca Wikileaks znów ma kłopoty. Sąd odrzucił jego kolejny wniosek

Julian Assange: kim jest założyciel WikiLeaks? Wiek, rodzina

Julian Assange (właściwie Julian Paul Assange) urodził się 3 lipca 1971 w Townsville. Jest dziennikarzem oraz programistą.

Assange pierwsze programy hakerskie napisał w 1996 roku. Studiował fizykę i matematykę, a po okresie college’u zajął się portalem WikiLeaks, gdzie były udostępniane tajne dane dyplomatyczne i wojskowe dotyczące wielu państw.

Assange ma rodzinę: przez 10 lat był żonaty z Teresą Assange, z którą rozstał się w 1999 roku. Para ma syna - Daniela.

>> Syn Trumpa kontaktował się z WikiLeaks. Chodziło o kampanię prezydencką jego ojca

Zagłosuj

Słyszeliście o wycieku danych, za który odpowiada Julian Assange?

Liczba głosów:

Julian Assange: WikiLeaks

Assange międzynarodową rozpoznawalność zawdzięcza przede wszystkim zaangażowaniu w projekt WikiLeaks. Assange, jako szef i pomysłodawca portalu, odpowiada za ujawnienie tajnych amerykańskich dokumentów dotyczących wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

>> WikiLeaks ujawnia dokumenty: Hakerzy CIA włamują się w telewizory i smartfony na całym świecie

Julian Assange zatrzymany. Za co został aresztowany Assange?

Julian Assange od listopada 2010 roku jest ścigany przez Interpol. Na wniosek Szwecji organizacja wystawiła list gończy oznaczony najwyższą kategorią. Assange był podejrzewany nie tylko o wyciek danych w serwisie WikiLeaks, ale również o wymuszenie seksualne i gwałt. Nie przedstawiono mu jednak oficjalnych zarzutów. Od 2012 roku Assange przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie ukrywał się by uniknąć aresztowania.

11 kwietnia 2019 Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno ogłosił decyzję o wycofaniu statusu azylu Assange'a. Za co został aresztowany Assange? Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno oskarżył hakera o to, że podczas pobytu w ambasadzie „wtrącał się w wewnętrzne sprawy innych państw”. Bezpośrednio po uchyleniu azylu, Assange został aresztowany przez brytyjską policję.

>> WikiLeaks: Hakerzy CIA recenzują programy antywirusowe

RadioZET.pl/PZ