Zamknij

Już nie jesteś tą samą osobą, co kilka lat temu. Są na to naukowe dowody!

Redakcja
26.08.2018 17:27
Już nie jesteś tą samą osobą, co kilka lat temu. Są na to naukowe dowody!
fot. Pixabay

Psychologowie dowodzą, że natężenie konkretnych cech osobowości zmienia się wraz z wiekiem. Wyniki nowych badań mogą zaskakiwać! Trwały aż...ponad 50 lat.

Cechy osobowości mogą się zmieniać wraz z wiekiem

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak się zmieniacie wraz z wiekiem? Wygląd to oczywista kwestia, ale co z osobowością? Jeśli wydaje wam się, że jesteście jednak nieco inni, niż jeszcze kilka lat temu, macie zupełną rację. Wyniki badań psychologicznych jednoznacznie potwierdzają fakt zmian natężenia poszczególnych cech naszej osobowości wraz z upływem czasu. Naukowcy z Uniwersytetu Houston przeprowadzili długoterminowe badania osobowości, w ramach których porównywali natężenie indywidualnych cech osobowości u tych samych osób w różnych okresach życia. Pierwsze eksperymenty przeprowadzono, kiedy byli jeszcze nastolatkami, a kolejne już 50 lat później.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Ogólna struktura osobowości nie ulega zmianom

Co ciekawe, nie zmieniamy się jednak aż tak drastycznie, jak mogłoby się nam wydawać. Choć ogólna struktura osobowości zazwyczaj pozostaje taka sama, zmianom podlega za to natężenie poszczególnych cech. Za część odpowiada po prostu dojrzewanie, kiedy zdobywamy coraz więcej doświadczenia i wiemy, z jakimi cechami u siebie najbardziej musimy pracować lub walczyć. "Zestawienie cech osobowości pozostaje dość spójne. Ludzie, którzy są bardziej sumienni od innych w wieku 16 lat, są też bardziej sumienni od innych w wieku 66 lat. Aczkolwiek wraz z upływem czasu prawie każdy z nas staje się bardziej sumienny, emocjonalnie stabilny i ugodowy" - tłumaczyła dr Rodica Damian, koordynatorka badania. Idealne pocieszenie dla tych, którzy nie mogą się pogodzić z upływem czasu!

starość
fot. Pixabay

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Jak szybko się zmieniamy?

W badaniu udział wzięło łącznie ponad 1,5 tys. osób, do których zadań należało regularne wypełnianie kwestionariuszy osobowościowych. Miały mierzyć 5 głównych cech osobowości: neurotyczność, otwartość na doświadczenie, ugodowość, sumienność i ekstrawersję. To właśnie wynikające z upływu czasu zmiany natężenia każdej z nich pozwoliły badaczom wysnuć wnioski o wpływie starzenia się na naszą osobowość. Badanie wykazało też indywidualne różnice w tempie zachodzenia owych zmian. O ile jednym udawało się dynamicznie przejść przez cały proces, o tyle u drugich zmiany w natężeniu nie były aż tak widoczne ani szybkie. Jak podkreślają badacze, wpływ na to może mieć w dużym stopniu także otoczenie.

Całą publikację na ten temat znajdziecie na stronie czasopisma naukowego "Journal of Personality and Social Psychology".

RadioZET.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także