Zamknij

KWARANTANNA DOMOWA: co to znaczy? Na czym polega? [ZASADY, ZAKUPY, KTO DOSTARCZA JEDZENIE]

Paweł Żurek
02.04.2020 10:58
KWARANTANNA DOMOWA: co to znaczy? Na czym polega? [ZASADY, ZAKUPY, KTO DOSTARCZA JEDZENIE]
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

KWARANTANNA DOMOWA to jeden ze sposobów, które podejmują władze by nie dopuścić do kolejnych zarażeń koronawirusem. W Polsce już ponad 4 tys. osób jest nią objęte. W tym miejscu sprawdzamy, co oznacza termin kwarantanna domowa, na czym polega kwarantanna, a także jakie są jej zasady w Polsce.

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, ważne informacje. RAPORT

Koronawirus: kwarantanna domowa. Za jej złamanie grozi więzienie

KWARANTANNA DOMOWA: co to znaczy?

Kwarantanną domową zostają objęci ci pacjenci, którzy mogą być nosicielami choroby zakaźnej.  Jak stwierdził minister Łukasz Szumowski, osoby objęte kwarantanną domową MUSZĄ POZOSTAĆ w domu.

Co robić w domu w czasie kwarantanny? Najlepsze sposoby na nudę w domu

 - Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to proszę być odpowiedzialnym i nie narażać innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może być podlegać pod Kodeks karny. Apeluję rozsądek i odpowiedzialność. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanna, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny. Nie wolno nam wychodzić po bułki do sklepu, nie możemy wychodzić z psem, nie możemy wyjść do kina, a takie przypadki były w innych krajach – powiedział minister Łukasz Szumowski w wywiadzie dla gazeta.pl.

Aplikacja Kwarantanna domowa - jak działa, jak ją pobrać i kto musi z niej korzystać?

Prof. Szumowski dodał też, że za złamanie kwarantanny grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Kwarantanna - jaka jest kara za jej nieprzestrzeganie i ile wynosi mandat? [KORONAWIRUS]

Szumowski zaznaczył też, że przestrzeganie kwarantanny to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych, bo „możemy zarażać”. Dodał też, że ma nadzieję, że w obliczu koronawirusa nasze społeczeństwo zachowa się rozsądnie i w zdyscyplinowany sposób i nie będzie traktowało kwarantanny jako wakacji.

Więcej informacji o koronawirusie: 

KWARANTANNA DOMOWA: na czym polega? ZASADY

Dokładne zasady wyznaczania i odbywania KWARANTANNY DOMOWEJ znajdziemy w  ustawie o  szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19:

ZASADY WPROWADZENIA KWARANTANNY DOMOWEJ:

  • osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z osobami chorymi na choroby zakaźne, podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu, jeżeli tak postanowią organy inspekcji sanitarnej przez okres nie dłuższy niż 21 dni, licząc od ostatniego dnia styczności.
  • W celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na choroby zakaźne mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji.
  • Obowiązkowa kwarantanna lub nadzór epidemiologiczny, o których mowa w ust. 2, mogą być stosowane wobec tej samej osoby więcej niż raz, do czasu stwierdzenia braku zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Koronawirus w Polsce - co jest zamknięte i jakie obiekty są nieczynne? [LISTA MIEJSC]

Kwarantanna domowa a praca

Jak czytamy w ustawie o koronawirusie, pracę zdalną może polecić pracodawca, podczas gdy decyzję o obowiązku odbycia KWARANTANNY DOMOWEJ ma prawo wydać: minister zdrowia lub organ inspekcji sanitarnej.

  • Pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikowi, który odbywa kwarantannę domową i ma zwolnienie lekarskie z orzeczeniem tymczasowej niezdolności do pracy przez 33 dni choroby w danym roku kalendarzowy. Po tym okresie, czyli od 34 dnia, zasiłek chorobowy zaczyna wypłacać Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 
  • Decyzja ministra zdrowia lub organu inspekcji sanitarnej o tym, że dany pracownik ma odbyć kwarantannę domową może zostać dostarczona do zakładu pracy bądź placówki ZUS po okresie kwarantanny czy izolacji.
  • Każdy zatrudniony na umowę o pracę ma też możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez okres kwarantanny, wynoszący 14 dni.

Ustawa o koronawirusie: co to jest? Co zmienia ustawa o koronawirusie? Kiedy wejdzie?

KWARANTANNA DOMOWA: zakupy. Kto dostarcza jedzenie? 

Jak poinformował prof. Łukasz Szumowski, dowożeniem jedzenia i zakupów dla osób, które są objęte kwarantanną domową, zajmują się służby wojewody. Od 10 marca będzie w tym także pomagała policja.

Policjanci będą co najmniej raz na dobę kontrolować miejsce pobytu osoby objętej kwarantanną - poinformował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Zaznaczył, że nie chodzi tylko o kontrolę obecności, ale też o pomoc w razie potrzeby.

Nie będzie kontaktu bezpośredniego pomiędzy policjantem, a osobą objęta kwarantanną. Chodzi o to, żeby w sposób bezpieczny i dla osoby kontrolowanej i dla funkcjonariuszy tego sprawdzenia dokonać. sprawdzenie rozpocznie się od kontaktu telefonicznego. Funkcjonariusz po przyjeździe w miejsce zamieszkania osoby objętej kwarantanną zadzwoni do niej. Będziemy dążyć do bezpiecznego potwierdzenia obecności tej osoby w miejscu zamieszkania - podkreślił Szymczyk.

Komendant Główny Policji zadeklarował też, że: 

  • Funkcjonariusze zapytają o ewentualne potrzeby i pomoc. W przypadku, gdy będzie potrzebne wsparcie, policjanci przekażą do służb sanitarnych, czy do służb wojewody stosowne informacje.
  • W przypadku potrzeby będzie możliwość dodzwonienia się do funkcjonariuszy, którzy te kontrole będą realizować
  • Kontrole przeprowadzać policjanci umundurowani, wyposażeni w środki ochrony osobistej

RadioZET.pl/gazeta.pl/naszemiasto.pl/PAP/PZ