Zamknij

Kamila Karpiel i Kinga Rajda - kim są polskie skoczkinie narciarskie?

Redakcja
02.03.2019 14:05
Kamila Karpiel i Kinga Rajda - kim są polskie skoczkinie narciarskie?
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Kim są polskie skoczkinie narciarskie Kamila Karpiel i Kinga Rajda? Zadebiutują one na mistrzostwach świata już w sobotę, 2 marca 2019 r. Reprezentacja Polski po raz pierwszy wystąpi w mikście. Sprawdzamy informacje o młodych uczestniczkach konkursu.

Kamila Karpiel i Kinga Rajda - kim są? Reprezentacja Polski po raz pierwszy wystąpi w mikście w składzie: Kinga Rajda, Dawid Kubacki, Kamila Karpiel i Kamil Stoch. Sprawdzamy informacje na temat polskich skoczkiń narciarskich.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Kamila Karpiel - kim jest? [WAGA, WIEK, WZROST]

Kamila Karpiel urodziła się 22 listopada 2001 roku. W 2019 roku skończy 18 lat. W kadrze zadebiutowała w 2014 roku. Jest podopieczną klubu AZS Zakopane, a jej trenerem jest Krystian Długopolski. Pierwszy skok w życiu oddała w listopadzie 2010 roku. W sieci nie znajdziemy niestety żadnych informacji na temat wzrostu Kamili Karpiel czy jej wagi.

Dwukrotnie zwyciężyła w zawodach Pucharu Karpat 2017/2018 rozgrywanych w sierpniu 2017 w Planicy. 18 sierpnia zajęła 2. miejsce w konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego w Oberwiesenthal. Dzień później odniosła na tej samej skoczni zwycięstwo, stając się tym samym pierwszą polską skoczkinią, która wygrała zawody tej rangi. Na Letnich Mistrzostwach Polski 2017 zdobyła złoty medal w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej. Wynik ten powtórzyła na Letnich Mistrzostwach Polski 2018 na skoczni średniej.

17-letnia Kamila Karpiel zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, a w mistrzostwach świata wskoczyła do serii finałowej i uplasowała się na dobrej 23. pozycji. Jeszcze lepiej było w piątkowym treningu przed konkursem mieszanym, gdy Polka była 8. Kinga Rajda została sklasyfikowana na 34. miejscu.

» MŚ w Seefeld: Znamy skład na miksta. Mistrzowie będą wspierać panie

Kim jest Kinga Rajda? [REKORD, WIEK, WZROST, WAGA]

Kinga Rajda pochodzi ze Szczyrku. Urodziła się 22 grudnia 2000 roku. Na swoim koncie ma już pierwsze duże sukcesy. Jest Mistrzynią Polski z 2016 roku, brązowa medalistka mistrzostw Polski z 2014 roku, a także letnia mistrzyni kraju z 2015 roku. Kinga Rajda jest także drugą Polką w historii, która punktowała w zawodach Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich.

Była również uczestniczką Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2016 i mistrzostw świata juniorów (także 2016). Kinga Rajda jest zwyciężczynią klasyfikacji generalnej FIS Cupu w sezonie 2015/2016, zwyciężczynią Pucharu Karpat z sezonu 2015/2016 i drugą zawodniczką klasyfikacji generalnej tego cyklu w sezonie 2014/2015.

W swojej karierze siedmiokrotnie stawała na podium konkursów z cyklu FIS Cup, trzy razy odnosząc zwycięstwo. Ponadto czterokrotnie zajmowała miejsca na podium zawodów z cyklu Pucharu Karpat, trzykrotnie w nich zwyciężając. Od sezonu letniego 2015 Kinga Rajda jest członkinią kobiecej reprezentacji Polski w skokach narciarskich. W sieci nie znajdziemy niestety żadnych informacji na temat wzrostu Kingi Rajdy czy też jej wagi.

Życiowy rekord Kingi Rajdy to 122,5 metra (Oberhof 2016 (HS 140)). Jest podopieczną klubu SSR LZS Sokół Szczyrk, a jej trenerem jest Sławomir Hankus.

Reprezentacja Polski po raz pierwszy wystąpi w mikście. Wcześniej nie było takie możliwości ze względu na brak powołań dla pań - dopiero w tym sezonie Kamila Karpiel i Kinga Rajda osiągnęły taki poziom, by zadebiutować na mistrzostwach świata.

RadioZET.pl/KP