Zamknij

Karnawał 2021 - od kiedy, ile potrwa i kiedy się zakończy? [DATA, TERMIN]

07.01.2021 14:08
Karnawał 2021 - od kiedy, ile potrwa i kiedy się zakończy? [DATA, TERMIN]
fot. SHUTTERSTOCK

Na karnawał 2021 czeka wiele osób. W końcu to jedyny taki czas w roku, kiedy organizowane są najbardziej kolorowe i huczne zabawy, a także bale przebierańców. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy karnawał w 2021 roku i do kiedy potrwa, można znaleźć poniżej.

Karnawał w 2021 roku - kiedy się zaczyna? Do kiedy? Jak długo potrwa? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, od kiedy karnawał 2021 i do kiedy.

Kiedy zaczyna się karnawał w 2021 roku?

Wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się karnawał w 2021 roku, ile trwa i do kiedy można organizować zabawy. Data rozpoczęcia się karnawału jest stała i zawsze przypada na Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. W 2021 roku to wtorek. 

Najbardziej znany i jednocześnie najbardziej widowiskowy jest oczywiście karnawał w Rio de Janeiro oraz karnawał wenecki. Inne miejsca, w których karnawał jest obchodzony wyjątkowo hucznie to m.in. Wyspy Kanaryjskie oraz Niemcy. Z kolei w Polsce podczas karnawału zazwyczaj organizowane są najbardziej kolorowe i huczne zabawy, a także bale przebierańców. Jednak z powodu trwającej pandemii koronawirusa, karnawał w 2021 roku z pewnością będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Karnawał 2021 - do kiedy i jak długo potrwa? [DATA, TERMIN]

Karnawał to zwyczajowo okres pomiędzy świętem Trzech Króli a Środą Popielcową. Początek karnawału - jak już wspominaliśmy powyżej - ma stałą datę, jednak dzień, w którym kończy się ten okres, jest ruchomy. Popielec wypada w różnych terminach, a ustalenie jego daty jest związane z dniem występowania Wielkanocy. W 2021 roku karnawał skończy się we wtorek, 16 lutego.

W Polsce w niektórych regionach ostatni dzień karnawału nazywany jest "śledzikiem". Ostatni tydzień karnawału rozpocznie się od tłustego czwartku, który wypada 11 lutego, a ostatnia sobota karnawału przypadnie 13 lutego.

Nazwa "karnawał" pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

RadioZET.pl