Zamknij

Karta EKUZ - wniosek online, czas oczekiwania, gdzie wyrobić w Warszawie?

Redakcja
15.11.2018 10:54
Karta EKUZ - wniosek online, czas oczekiwania, gdzie wyrobić w Warszawie?
fot. PIXABAY

Jak złożyć wniosek online o kartę EKUZ, jaki jest czas oczekiwania i gdzie ją wyrobić w Warszawie to informacje, których szuka wiele osób, planujących wyjazd za granicę i nie tylko. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE. Szczegółowe informacje o EKUZ można znaleźć poniżej.

Karta EKUZ - jak złożyć wniosek online? Jaki jest czas oczekiwania? Gdzie można ją wyrobić w Warszawie? Sprawdzamy informacje na temat EKUZ - Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

» Telefoniczna Informacja Pacjenta - numer, w jakich sprawach dzwonić? [INFORMACJE] «

Karta EKUZ: wniosek - jak złożyć online i gdzie wyrobić w Warszawie?

Wniosek o kartę EKUZ można złożyć na dwa sposoby - przez internet albo osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur. Na początku wniosek należy pobrać ze strony  nfz-warszawa.pl, a następnie wypełnić, podając niezbędne dane m.in. imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia. Złożyć wniosek o kartę EKUZ przez internet możemy na kilka sposobów:

  • zeskanować i wysłać mailem na adres oddziału lub jednej z delegatur,
  • wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP,
  • wysłać faksem do oddziału lub jednej z delegatur.

Zarówno pocztą elektroniczną, jak i faksem należy wysłać tylko pierwszą stronę wniosku EKUZ.

Kartę EKUZ można także wyrobić w Warszawie i nie tylko, osobiście. W tym wypadku wspomniany wniosek należy złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur, które znajdują się w następujących lokalizacjach: Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom oraz Siedlce.

Karta EKUZ - czas oczekiwania, informacje

Czas oczekiwania na kartę EKUZ zależy od tego, w jaki sposób dostarczymy wniosek. Jeśli zdecydujemy się na przesłane wniosku przez internet, EKUZ otrzymamy po około 3 dniach od daty wpłynięcia wniosku. Z kolei, jeśli zrobimy to osobiście, karta zostanie nam wydana "od ręki".

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE. Karta może zostać wydana jedynie osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne. EKUZ ważna jest od 42 dni do 5 lat, w zależności od statusu ubiegającej się o nią osoby.

RadioZET.pl/JW