Zamknij

Katarzynki 2017 - kiedy są i co to za święto?

Redakcja
16.11.2017 12:35
Katarzynki 2017: kiedy są i co to za święto?
fot. www.pixabay.com/pl

Katarzynki 2017: kiedy są obchodzone katarzynki i co to za święto? Jakiego święta to odpowiednik?

Katarzynki 2017 już wkrótce. Choć święto to zwykle zaznaczone jest w każdym polskim kalendarzu, to jednak jest mniej popularne, niż np. andrzejki. Jak i dlaczego obchodzimy katarzynki?

Katarzynki 2017 - co to za święto?

Święto katarzynki to polskie święto, nazywane męskim odpowiednikiem andrzejek. Wróżby na katarzynki dotyczą młodych mężczyzn, którzy pragną przewidzieć swoją przyszłość dotyczącą ożenku i poszukiwania odpowiedniej partnerki.

Święta Katarzyna jest patronką kawalerów, którzy pragną wejść w szczęśliwy związek małżeński. Do najpopularniejszych wróżb na Katarzynki należą wróżby z ptasich piór, talii kart i gałązek wiśni. Święto katarzynek było celebrowane najmocniej w średniowieczu. Obecnie katarzynki przestały być popularne na skutek bardziej znanego na zachodzie święta dla dziewcząt - andrzejek.

Katarzynki 2017 - kiedy są? [DATA]

Katarzynki datę mają niezmienną - obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. W kościołach chrześcijańskich obrzęd katarzynek odbywa się w pierwszą niedzielę poprzedzającą 29 listopada.

Katarzynki 2017 będziemy obchodzić w nocy z piątku na sobotę. Ostatni weekend listopada będzie więc obfitować w katarzynkowe wróżby.

RadioZet.pl/JH