Zamknij

Katarzynki 2020 - kiedy jest wieczór wróżb i co to za święto? [DATA, OBCHODY]

25.11.2020 09:11
Katarzynki 2020 - kiedy jest wieczór wróżb i co to za święto? [DATA, OBCHODY]
fot. SHUTTERSTOCK

Katarzynki to coroczne święto, które zawsze wypada pod koniec listopada, na kilka dni przed andrzejkami. Chociaż wiele osób przynajmniej raz spotkało się z jego nazwą, to jednak nie wszyscy wiedzą, co to za święto i jak jest obchodzone. Szczegółowe informacje dotyczące daty Katarzynek w 2020 roku i nie tylko, można znaleźć poniżej.

Katarzynki 2020 - kiedy są? Co to za święto i dlaczego się w nie wróży? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy datę i historię Katarzynek w 2020 roku.

Kiedy są Katarzynki 2020? [DATA]

Data Katarzynek jest stała, jednak co roku wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy wypada to święto. Otóż Katarzynki przypadają na noc z 24 na 25 listopada, w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, na kilka dni przed andrzejkami.

W 2020 roku Katarzynki wypadną zatem z wtorku na środę. 

Dlaczego w andrzejki wróżymy i kim był święty Andrzej? [OBCHODY W POLSCE]

Katarzynki - co to za święto i jaka jest jego historia? [OBCHODY]

Chociaż wiele osób przynajmniej raz spotkało się z nazwą tego święto, to jednak nie wszyscy wiedzą, co to Katarzynki i jak są obchodzone. Zwyczaj ten obchodzony był przez kawalerów, dlatego święto to uważane jest za męski odpowiednik andrzejek. Wróżby na Katarzynki dotyczą młodych mężczyzn, którzy pragną przewidzieć swoją przyszłość dotyczącą ożenku i poszukiwania odpowiedniej partnerki.

Do najpopularniejszych wróżb na Katarzynki należą wróżby z ptasich piór, talii kart i gałązek wiśni. Święto Katarzynek było celebrowane najmocniej w średniowieczu. Obecnie święto to przestało być popularne na skutek bardziej znanego na zachodzie święta dla dziewcząt - andrzejek.

RadioZET.pl