Zamknij

Kazimierz Kutz - rodzina, dzieci, filmy. Fakty z życia reżysera

Redakcja
18.12.2018 15:32
Kazimierz Kutz
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Kazimierz Kutz nie żyje. Wybitny reżyser zmarł we wtorek, 18 grudnia 2018 roku w wieku 89 lat. Stworzył bardzo wiele niezapomnianych dzieł. Wyreżyserował m.in. "Perły w koronie" i "Pułkownika Kwiatkowskiego". Był także autorem książki "Piąta strona świata". Przypominamy informacje o znanym twórcy.

Kazimierz Kutz nie żyje. Reżyser zmarł we wtorek, 18 grudnia 2018 roku w wieku 89 lat. Artysta od pewnego czasu przebywał w domu opieki w Józefowie. Pod koniec listopada jego stan nagle się pogorszył. Kazimierz Kutz został przeniesiony do szpitala z oddziałem geriatrycznym.

Kazimierz Kutz - kim był zmarły reżyser?

Reżysera, scenarzysty i byłego parlamentarzysty z pewnością nie trzeba przedstawiać osobom starszym oraz tym, które znają jego twórczość. Lata aktywności w branży filmowej Kutza przypadają na okres 1958-1997, natomiast aktywności politycznej 1997-2015.

Kazimierz Julian Kutz urodził się dokładnie 16 lutego 1929 w Szopienicach. To reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy oraz polityk, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Senator IV, V, VI i VIII kadencji (1997–2007, 2011–2015), w latach 2001–2005 wicemarszałek Senatu V kadencji, w latach 2007–2011 poseł na Sejm VI kadencji.
Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, z czego sześć o Górnym Śląsku. Zrealizował m.in. filmową trylogię śląską Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971), Paciorki jednego różańca (1979), za który otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1980 na 7. FPFF. Drugi raz Grand Prix dostał w 1994 na 19. FPFF za film Zawrócony. Kazimierz Kutz zrealizował także wiele przedstawień dla Teatru Telewizji. 

Kazimierz Kutz: rodzina i dzieci. Reżyser prywatnie

Jest synem Franciszka Kuca, kolejarza i powstańca śląskiego, oraz Anastazji z domu Kamińskiej. Wychowany w robotniczym domu w Szopienicach, matka i babka kultywowały religię katolicką, ale zarazem umożliwiały członkom rodziny poszukiwanie nieszablonowych ścieżek życiowych. Kazimierz Kutz powrócił do rodowego nazwiska Kutz, które rodzina nosiła w XIX wieku.

Reżyser doczekał się dość licznej rodziny. Był trzykrotnie żonaty. Z pierwszą rozwiódł się, kiedy okazało się, że nie chce mieć dzieci. Z drugą - bo po prostu im się nie układało. Dopiero z trzecią żoną Kazimierz Kutz (Iwona Świętochowska-Kutz) doczekał się dzieci. Kazimierz Kutz wspomina w jednym z wywiadów, że przez te rozwody życie rodzinne przesunęło mu się o 20 lat. "Tak, no i mam czwórkę wspaniałych dzieci. Tylko że mnie się to całe życie rodzinne przesunęło o 20 lat. Rodzinę założyłem, jak miałem czterdziestkę, a najmłodszego syna począłem w wieku 62 lat. Ale teraz mam cudowną wnuczkę Lenkę. Ona jest całym moim światem" - mówił kilka lat temu.

Kazimierz Kutz ma czwórkę dzieci: synów Gabriela i Tymoteusza oraz córki Wiktorię i Kamilę.

Kazimierz Kutz: filmy, twórczość literacka

W swoim dorobku Kazimierz Kutz ma wiele znanych filmów, które tworzył od początku lat 50. ubiegłego wieku. "Krzyż walecznych", "Ludzie z pociągu", "Milczenie", "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Śmierć jak kromka chleba" czy "Pułkownik Kwiatkowski" - to wybrane dzieła filmowe.

Oprócz pracy w branży filmowej Kutz współpracował z telewizją i pisał. Jego twórczość literacka obejmuje m.in. książki "Klapsy i ścinki", "Mój alfabet filmowy i nie tylko", czy powieść "Piąta strona świata", za którą został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii proza.

Kazimierz Kutz to twórca wielokrotnie nagradzany. Ma na koncie takie nagrody i odznaczenia jak: Polska Nagroda Filmowa Orzeł za osiągnięcia życia (2004), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za filmowy tryptyk śląski (1981), „Złoty Globus” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mediolanie za film Perła w koronie (1972), a także  Złote Lwy na 19. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za reżyserię filmu Zawrócony (1994).

RadioZET.pl/SA