Zamknij

Kiedy będą otwarte restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne?

Karolina Piotrowska
20.05.2020 16:40
Kiedy będą otwarte restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne?
fot. Pixabay

W związku ze stopniowym znoszeniem dotychczasowych obostrzeń, które rozpoczęło się w poniedziałek, 20 kwietnia, wiele osób zastanawia się, kiedy będą otwarte restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne. Sprawdzamy informacje na ten temat.

Kiedy będą otwarte restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat oraz sprawdzamy, czy są już znane szczegóły dotyczące ponownego otwarcia lokali gastronomicznych.

Koronawirus. Rząd ograniczył działalność galerii handlowych

Kiedy będą otwarte restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne?

W związku ze stopniowym znoszeniem dotychczasowych obostrzeń, które rozpoczęło się w poniedziałek, 20 kwietnia, wiele osób zastanawia się, kiedy będą otwarte restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne. Wiadomo już, kiedy zostanie wprowadzony kolejny etap odmrażania gospodarki, a tym samym - kiedy nastąpi ponowne otwarcie restauracji, barów, kawiarni, cukierni i innych lokali gastronomicznych. 

Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Łukasz Szumowski i Dariusz Piontkowski poinformowali w środę, 13 maja 2020 r. o szczegółach trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja br. działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także bary i restauracje.

Etapy odmrażania gospodarki. Jak będzie przebiegał proces znoszenia obostrzeń? [KORONAWIRUS]

Działalność barów, kawiarni i restauracji zostanie wznowiona według ściśle określonych zasad - na 1 osobę w lokalu będzie musiało przypadać co najmniej 4 m2, stoliki będą musiały być dezynfekowane po każdym kliencie, a kucharze i obsługa będą musieli nosić rękawiczki i maseczki.

– Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł - w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych nie może być czynnych poczekalni. Nie możemy siedzieć w tłumie także w restauracji czy kawiarni - wiele zależy od nas – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Restauracje, bary, kawiarnie - kiedy znów będą otwarte lokale gastronomiczne?

Ponowne otwarcie restauracji miało nastąpić w III etapie, jednak wciąż działalność stacjonarna będzie wiązać się z ograniczeniami. W tym momencie miały zostać również otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami. Nie została jednak podana dokładna data, kiedy restauracje i lokale gastronomiczne znów będą czynne tak, jak do tej pory i będzie można odwiedzać je stacjonarnie bez ograniczeń. Jak czytamy na stronie gov.pl/koronawirus, kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń.

Kiedy znów będzie można podróżować i do kiedy zamknięte granice?

Przypomnijmy, że ograniczenia dotyczące lokali gastronomicznych wprowadzono z piątku na sobotę z 13 na 14 marca 2020 roku. Od tego momentu została ograniczona działalność galerii handlowych, a otwarte mogły pozostać jedynie wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie. Rząd zdecydował też o zamknięciu klubów, pubów, restauracji i kasyn. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, wszystkie restauracje mogą nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz.

Place zabaw - od kiedy będą otwarte place zabaw dla dzieci i siłownie plenerowe?

RadioZET.pl/KP