Zamknij

Kiedy nadejdzie wiosna w 2019 roku? Długoterminowa prognoza pogody

Karolina Piotrowska
21.03.2019 09:39
Kiedy przyjdzie wiosna w 2019 roku? Długoterminowa prognoza pogody
fot. Shutterstock

Tegoroczna zima wyjątkowo dopisała w tym roku, jednak wiele osób tęskni już za ciepłymi dniami i zielenią. Dla tych, którzy zastanawiają się, kiedy nadejdzie wiosna w 2019 roku, sprawdzamy długoterminową prognozę pogody na najbliższe miesiące.

Kiedy nadejdzie wiosna 2019? Długoterminowa prognoza pogody pozwala wstępnie ocenić nam, kiedy możemy spodziewać się pierwszych zwiastunów wiosny 2019. Sprawdzamy, jakie są zapowiedzi synoptyków na najbliższe miesiące i kiedy będzie wiosna  termiczna.

» Pogoda na wiosnę 2019 - jaka będzie w Polsce i kiedy będzie ciepło?

Wiosna 2019 - kiedy przyjdzie wiosna astronomiczna i termiczna?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna zaczyna się zawsze 21 marca i jest to termin stały. Astronomiczna wiosna natomiast może zaczynać się 20 lub 21 marca (w 2019 roku będzie to 20 marca). Podobnie jest z tak zwaną "wiosną termiczną". Rozpoczyna się ona wtedy, kiedy temperatura średnia powietrza, czyli zarówno z pomiarów w ciągu dnia jak i nocy, to co najmniej 5 stopni Celsjusza. Te wartości muszą utrzymać się przez co najmniej 5 dni. 

» Pierwszy dzień wiosny 2019 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?

Kiedy nadejdzie wiosna 2019? Długoterminowa prognoza pogody

Według długoterminowej prognozy pogody, pierwsze oznaki wiosny 2019 pojawią się już pod koniec marca. Synoptycy zapowiadają, że na początku miesiąca w ciągu dnia temperatury będą utrzymywać się na poziomie 4-8 stopni Celsjusza. Niestety w nocy wciąż będą występowały przymrozki, dlatego nie możemy jeszcze mówić o przyjściu wiosny 2019. Termometry będą wskazywać od -3 do maksymalnie 0 stopni Celsjusza. Dopiero pod koniec miesiąca temperatury w ciągu dnia zaczną wzrastać do 7-10 stopni Celsjusza. W ostatnich dniach marca termometry w ciągu dnia powinny wskazywać już od 10 do 15 stopni, a w nocy od 2 do 4 stopni Celsjusza.

» Równonoc wiosenna 2019 - kiedy jest przesilenie wiosenne? [DATA]

Oznacza to, że na nadejście wiosny 2019 pod względem termicznym będziemy musieli poczekać aż do kwietnia. Dopiero w tym miesiącu w pierwszych dwóch tygodniach temperatury zaczną wzrastać do odpowiednich wartości, abyśmy mogli powiedzieć o nadejściu termicznej wiosny 2019

RadioZET.pl/KP