Zamknij

Kiedy przyjdzie wiosna 2020? Długoterminowa prognoza pogody w Polsce

Karolina Piotrowska
20.01.2020 14:57
Kiedy przyjdzie wiosna 2020? Długoterminowa prognoza pogody w Polsce
fot. Shutterstock

Choć zima w tym roku nie dopisała w większości regionów w Polsce, wiele osób już wyczekuje prawdziwej wiosny i cieplejszych dni. Poniżej zebraliśmy informacje o tym, kiedy przyjdzie wiosna 2020, kiedy będzie cieplej, a także sprawdzamy długoterminową prognozę pogody na najbliższe miesiące.

Kiedy przyjdzie wiosna 2020? Długoterminowa prognoza pogody w Polsce i przewidywania synoptyków na najbliższe miesiące zebraliśmy poniżej. Sprawdzamy, kiedy przyjdzie wiosna 2020, kiedy będzie cieplej i zacznie się prawdziwa wiosna termiczna.

Kiedy zaczyna się wiosna 2020 i ile dni zostało do wiosny kalendarzowej?

Długoterminowa prognoza pogody - kiedy przyjdzie wiosna 2020?

Według długoterminowej prognozy pogody, pierwsze oznaki wiosny 2020 zaczęły pojawiać się już nawet w styczniu. W internecie w wielu miejscach można znaleźć opublikowane zdjęcia, które potwierdzają pojawienie się pączków kwiatów czy przebiśniegów, które zazwyczaj zwiastują przyjście wiosny. Dostarczają one pyłku i nektaru jako jeden z pierwszych gatunków po okresie zimowym.

Kiedy będzie ciepło i przyjdzie wiosna? Pogoda długoterminowa na kwiecień

Kiedy spadnie śnieg w Warszawie i okolicach 2020? Prognoza pogody dla Warszawy

Synoptycy zapowiadają, że w lutym w ciągu dnia temperatury będą utrzymywać się na poziomie 0-6 stopni Celsjusza. Niestety w nocy wciąż będą występowały przymrozki, dlatego nie możemy jeszcze mówić o przyjściu wiosny 2020. W marcu natomiast w ciągu termometry będą wskazywać od 3 do 9 stopni Celsjusza. W ostatnich dniach miesiąca termometry w ciągu dnia mogą wskazywać nawet od 10 do 15 stopni, a w nocy od 2 do 4 stopni Celsjusza.

Pierwszy dzień wiosny 2020 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?

Kiedy przyjdzie wiosna 2020 i kiedy będzie cieplej?

Długoterminowa prognoza pogody pozwala wstępnie ocenić nam, kiedy przyjdzie wiosna 2020 i kiedy możemy spodziewać się pierwszych zwiastunów wiosny termicznej. Warto wiedzieć, że pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, astronomicznej i wspomnianej wcześniej wiosny termicznej nie przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna zaczyna się zawsze 21 marca i jest to termin stały. Astronomiczna wiosna natomiast może zaczynać się 20 lub 21 marca (w 2020 roku będzie to 20 marca). Podobnie jest z tak zwaną "wiosną termiczną". Rozpoczyna się ona wtedy, kiedy temperatura średnia powietrza, czyli zarówno z pomiarów w ciągu dnia jak i nocy, to co najmniej 5 stopni Celsjusza. Te wartości muszą utrzymać się przez co najmniej 5 dni. 

Dłuższy dzień - od kiedy dłuższy dzień i krótsza noc w 2020 roku?

Oznacza to, że na nadejście wiosny 2020 pod względem termicznym nie będziemy musieli czekać zbyt długo. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, pierwsze oznaki kolejnej pory roku będzie można zauważyć już pod koniec marca 2020, a od początku kwietnia temperatury będą utrzymywać się na poziomie od 8 do nawet 16 stopni Celsjusza w ciągu dnia i do 8 stopni Celsjusza w nocy.

RadioZET.pl/ekologia.pl/KP