Zamknij

Kiedy zmienić opony na zimowe 2019? [TERMIN, PRZEPISY, INFORMACJE]

Jolanta Waligóra
15.10.2019 12:41
Kiedy zmienić opony na zimowe 2019? [DATA, PRZEPISY, INFORMACJE]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe? Takie pytanie rokrocznie, gdy tylko robią się chłodniejsze dni, zadaje sobie wielu kierowców. Przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat i sprawdzamy, co o terminie zmian opon na zimowe 2019 mówią przepisy.

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe? Co mówią na ten temat przepisy? W jakim terminie najlepiej to zrobić? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy zmienić opony na zimowe w 2019 roku.

Kiedy zmienić opony na zimowe 2019? [TERMIN, DATA]

Informacji na temat tego, kiedy zmienić opony z letnich na zimowe 2019, rokrocznie, wraz z pojawieniem się pierwszych chłodniejszych dni, poszukuje wielu kierowców. Nie ma jednak jednoznacznego, z góry określonego terminu, zmiany opon na zimowe. Wszystko zależy od kilku czynników i co roku optymalna data do zmiany opon jest inna. 

Mówi się, że zmiana opon na zimowe powinna nastąpić w momencie, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się tak kilka dni. W Polsce najwięcej osób decyduje się na zmianę opon pod koniec października lub w listopadzie. Warto mieć na uwadze, że najczęściej warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo szybko, dlatego nie warto czekać na ostatni dzwonek, kiedy to zaskoczyć nas może pierwszy mróz. Dodatkowo warto pamiętać, że im później, tym kolejki u wulkanizatora mogą być dłuższe. 

Zmiana opon na zimowe - przepisy, informacje

W Polsce i dwunastu innych krajach w Europie nie obowiązuje żaden przepis, który na kierowców nakładałby obowiązek zmiany opon na zimowe lub na letnie. Oznacza to, że w naszym kraju sezonowa zmiana opon nie jest wymagana i to kierowcy decydują, na jakich oponach będą jeździć przez cały rok. 

Wymiana opon na zimowe przystosowane do śniegu i niższych temperatur zapewnia kierowcom dużo lepszą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych. Choć w Polsce - jak już wspominaliśmy powyżej - nadal nie ma obowiązku wymiany opon, to warto jednak to zrobić, gdy warunki pogodowe zaczynają się pogarszać.

W ustawie została za to określona minimalna wysokość bieżnika w oponach i wynosi ona 1,6 mm. Jednak dla naszego bezpieczeństwa minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić 4 milimetrów. Jeśli chodzi o cenniki wymiany opon na zimowe, są one bardzo zróżnicowane. Najczęściej koszt wymiany kompletu opon wynosi od 50 do 100 zł. 

RadioZET.pl/JW