Zamknij

Kiedy znów będzie można podróżować i do kiedy zamknięte granice?

Karolina Piotrowska
19.05.2020 18:01
Zamknięte granice - do kiedy i kiedy znów będzie można podróżować?
fot. Shutterstock

Choć sytuacja na świecie, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa, wciąż nie jest ustabilizowana, już teraz wiele osób zastanawia się, kiedy znów będzie można podróżować i do kiedy będą zamknięte granice państw. Sprawdzamy informacje na ten temat.

Kiedy znów będzie można podróżować i do kiedy zamknięte granice? Sprawdzamy informacje szczególnie dla tych osób, które planowały wyjazdy i urlopy za granicą w drugiej połowie 2020 roku.

Etapy odmrażania gospodarki. Jak będzie przebiegał proces znoszenia obostrzeń? [KORONAWIRUS]

Zamknięte granice - do kiedy potrwają ograniczenia?

AKTUALIZACJA, 14 maja 2020 r.:

Przypominamy, że o kolejne 30 dni - od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku przedłużona została kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach. - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kiedy będzie można latać samolotem i od kiedy można latać po Polsce? [DATY]

_________

Wiele osób zastanawia się, do kiedy będą zamknięte granice i jak długo potrwają ograniczenia związane z przekraczaniem granic. W środę, 25 marca podczas konferencji prasowej szef MSWiA, Mariusz Kamiński poinformował, że kontrole graniczne zostały wydłużone aż do poniedziałku, 13 kwietnia. 

Przypomnijmy, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce zostały wprowadzone liczne zmiany dotyczące przekraczania granic. Obywatele mogą wrócić do Polski tylko transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy zostaje skierowany na obowiązkową czternastodniową kwarantannę pod karą grzywny.

Od niedzieli, 15 marca zostały wprowadzone dodatkowe kontrole graniczne, a granicę lądową można przekraczać tylko w wyznaczonych punktach. W pozostałych miejscach przejścia graniczne są nieprzejezdne. Dodatkowo zawieszone zostały międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze. Do Polski można wrócić jedynie zaplanowanymi połączeniami czarterowymi lub po zgłoszeniu chęci powrotu przez połączenia specjalne w ramach operacji #LOTdoDomu. 

Zamknięte granice Polski 2020 - które przejścia są otwarte i jak wjechać do kraju? [LISTA]

Kiedy znów będzie można podróżować?

Jak na razie nie wiadomo jeszcze, do kiedy granice będą zamknięte i kiedy znów będzie można podróżować po świecie. W internecie można spotkać wiele głosów, że koronawirus zacznie ustępować w okolicach połowy maja i to właśnie od tego momentu znów będzie można przekraczać granice. Jak na razie jednak są to tylko przypuszczenia, a dokładna data nie jest znana.

Zgodnie z tym, co czytamy na stronie gov.pl/koronawirus, kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Jednym z tych etapów będzie również otwarcie granic. 

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ RP uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

Czy można planować wakacje w Polsce i za granicą pomimo pandemii koronawirusa?

RadioZET.pl/KP